Katastrofy / Niger: Podpora živobytí rodin v Nigeru

Doba trvání: 1.11.2018 – 31.10.2019

Niger je ovlivněn nejen nepříznivými přírodními podmínkami, ale i konflikty, jak v zemi (zejména ozbrojená skupina Boko Haram), tak i konflikty v sousedních zemích. V zemi se tak pohybují vnitřní uprchlíci a uprchlíci z okolních zemí, což způsobuje nedostatečný přístup ke zdrojům obživy. Tradiční způsoby obživy – zemědělství, rybářství a další jsou často pozastaveny a možnost důstojného života se tak pro místní obyvatele snižuje a celé rodiny tak upadají do chudoby.

Jedním z nejohroženějších regionů v zemí je region Diffa, kde působí projekt „Podpora živobytí rodin v Nigeru“, který je financován Ministerstvem Vnitra České republiky – odborem azylové a migrační politiky – programem „Pomoc na místě“ a dárci CARE Česká republika.

Hlavním cílem projektu je podpořit důstojné živobytí a tím i posílit společnost a mírotvorné procesy. Komunity jsou podpořeny skrze program svépomocných spořících skupin, které společně hospodaří s finančními zdroji, zároveň však posilují kompetence finanční gramotnosti. Členky a členové takových skupin jsou méně náchylní katastrofám a dokáží rychleji obnovit svá živobytí.

Ilustrativní fotografie., region Diffa. CREDIT: Melanie Brooks/CARE

Ilustrativní fotografie, region Diffa CREDIT: Melanie Brooks/CARE

Projekt zároveň podporuje vzdělání praktického charakteru skrze podporu vzdělávání a podpory startu v podnikání pro mladé lidi, kteří se jinak stávají terčem náborářů teroristických skupin. Lidé podpořeni projektem a jejich rodiny a okolí jsou také ponaučeni o aspektech migrace a hlavních rizicích spojenými.

V rámci projektu bude podpořeno 1600 lidí, kteří získají znalosti, dovednosti a další podporu k tomu, aby mohli znovu obnovit svá živobytí.

Projekt se zaměřuje speciálně na domácnosti matek samoživitelek a na lidi se znevýhodněním.

Ve stejném regionu podporuje CARE i přístup ke zdravotní péči – zejména pro ženy, které se staly obětmi sexuálního násilí. Přečtěte si více v článku o sexuální a reproduktivní zdraví vysídlených a hostitelských rodin v Nigeru.

Zpátky k přehledu