Jordánsko / Katastrofy: Ochrana zranitelných dětí uprchlíků a jejich domácností prostřednictvím podmíněné peněžité pomoci ve vzdělání

Copyright: Laura Noel

Doba trvání: 1. 9. 2019 – 31. 8. 2020

SITUACE V REGIONU

Jordánsko je výrazně ovlivněno dopady války, která probíhá v sousední Sýrii. Na svém území hostí 654 568 Syřanů, což z něj dělá druhou zemi na světě s největším počtem syrských uprchlíků.

Vysoký počet uprchlíků vytváří intenzivní tlak na veřejné jordánské zdroje: infrastrukturu, vzdělávací a zdravotní systém, sociální a ekonomickou stabilitu. Většina uprchlíků (83,5 %) žije ve městech, zbytek (16,5 %) obývá tři uprchlické tábory: Zaatari, Azraq a Emirati Jordanian camp. 

Válka v Sýrii se blíží ke svému desátému roku. Stovky dětí musely přerušit školní docházku, jiné do školy ani nenastoupily. Stala se z nich ztracená generace bez možnosti vzdělání a bez naděje na důstojnou budoucnost. Právě to se CARE snaží zvrátit a umožnit dětem nastoupit do školy.

Dobrovolníci z řad uprchlíků učí děti v jednom z komunitních center CARE v Ammánu. Copyright: CARE / Lucy Beck

Ačkoliv Jordánsko otevřelo svůj vzdělávací systém uprchlíkům, pouze 53,9 % syrských dětí do 18 let navštěvuje školu. Více než 85 % uprchlíků žije v Jordánsku pod hranicí chudoby. Děti jsou proto nuceny hledat si práci a vydělávat, aby pomohly s obživou ve svých rodinách.

CÍLE PROJEKTU

Projekt “Ochrana zranitelných dětí uprchlíků a jejich domácností prostřednictvím podmíněné peněžité pomoci ve vzdělání” je součástí programu Conditional Cash for Protection and Education (CCPE) a jeho cílem je pomoci dětem s návratem do školy, naplnit jejich právo na vzdělání a podpořit jejich extrémně zranitelné rodiny v získání finanční podpory. Celkem takto bude podpořeno více jak 273 dětí z ekonomicky a sociálně slabých rodin (pocházejících z 30 % jordánských a 70 % uprchlických domácností). Rodinám bude po dobu 10 měsíců poskytována finanční podpora. Projekt je realizován v úzké spolupráci s rodiči, místními lídry, zástupci komunity a Ministerstvem školství Jordánska.

Copyright: Laura Sheahen/CARE

VEDLEJŠÍ AKTIVITY PROJEKTU

  • 4 000 uprchlíků bude informováno o možnostech získání podpory u nestátních organizací v podobě programu CCPE a varováno před riziky nelegální migrace včetně těch, které přináší především pro děti 
  • CARE rovněž pracuje s uprchlickou komunitou. Nabízí jí různá vzdělávací a odborná školení, asistenci při získávání pracovního povolení, poradenství a psychosociální podporu

Díky tomu, že zlepšíme sociální a ekonomickou situaci uprchlíků v Jordánsku, nebudou nuceni riskovat své životy při nelegální migraci ani a nebudou ani nuceni k předčasnému návratu do Sýrie, kde válka ještě neskončila. Umožníme jim žít důstojný život.

Od roku 2015 si CARE v Jordánsku drží prvenství mezi nevládními organizacemi v poskytování pomoci lidem v nouzi. Copyright: Laura Noel

Projekt je realizován díky podpoře Ministerstva vnitra ČR/programu Pomoc na místě.

Zpátky k přehledu