13. března 2018

Válka v Sýrii vstupuje do osmého roku: „Posledních 7 let mi připadalo jako dvacet.“

Válka v Sýrii vstupuje do sedmého roku a civilisté za to platí krutou daň.

„Posledních sedm let mi připadalo jako dvacet,“ říká syrská uprchlice Fatmeh (23), která žije v Libanonu. Podobně jako miliony dalších Syřanů přišla i ona o střechu nad hlavou a potřebuje pomoc, protože v Sýrii pořád zuří válka. Civilisté zde denně umírají, potýkají se s těžkými zraněními a přicházejí o střechu nad hlavou.

Zemi už opustila čtvrtina obyvatelstva předválečné Sýrie a uvnitř země bylo vysídleno dalších více než 6 milionů lidí. Průměrně bylo od propuknutí konfliktu v roce 2011 každý den zabito zhruba 100 lidí. Stovky tisíc lidí žijí v obléhaných oblastech, na místech, jako je Východní Ghúta, kde jsou celé rodiny už několik týdnů bez jídla a pitné vody jen několik kilometrů od hlavního města Damašku.

„Pro miliony mužů, žen a dětí znamenalo uplynulých sedm let ztrátu domova a neustálé stěhování ve snaze dostat se do bezpečí, někdy až za hranice Sýrie. Kdy se budou moci vrátit domů? To nikdo neví. Připadá jim, že mají zničené životy a celý svět je opustil,“ říká Wouter Schaap, ředitel CARE v Sýrii.

Fatmeh odešla ze Sýrie s manželem a vyhledala bezpečí v sousedním Libanonu. „Náš dům byl zničen, mého bratra zabili, s matkou jsme byly odděleny od ostatních členů naší rodiny. Čím jsme si tohle zasloužili?“ ptá se Fatmeh.

Konflikt v Sýrii nyní vstupuje do osmého roku a nejvíce trpí ženy. Během bezprecedentního násilí a bojů syrské armády, jejich spojenců i nestátních ozbrojených skupin přišlo mnoho žen o manžela, syna nebo bratra, kteří padli ve válce. Mnoho žen se tak v Sýrii muselo ze dne na den stát hlavou domácnosti a vedle péče o děti zastat i roli živitelky rodiny. Podle OSN je nyní jedna ze tří domácností v Sýrii vedena ženou. Ženy a dívky tvoří více než polovinu ze 13,1 milionu lidí, kteří se v Sýrii ocitli v nouzi.

„Syrské ženy jsou zranitelnější kvůli válce, vysídlení a sílícímu ekonomickému tlaku na uživení rodiny. Nové odpovědnosti se však okamžitě zhostily a potřebují náležitou podporu. Denně se setkáváme se ženami, které se musely uchýlit do úkrytů a bunkrů, a přesto nadále podporují ostatní ženy a dívky ve svých komunitách,“ uvádí Maria Alabdeh, výkonná ředitelka Women Now for Development, syrské organizace podporované CARE.

„Ženská práva se během uplynulých sedmi let na Blízkém východě dočkala pozitivních změn. Tunisko přijalo zákon proti domácímu násilí, Saúdská Arábie konečně dovoluje ženám řídit, Libanon změnil nespravedlivý zákon ohledně znásilnění žen, Jordánsko jmenovalo první ženu soudcem Nejvyššího soudu. A v Sýrii? Ženy stále více zabředávají do chudoby, násilí a bezpráví. Přesto každodenně projevují velkou odvahu a snaží se udržet své blízké v bezpečí a naživu,“ dodává Wouter Schaap.

 

Zpátky k přehledu