29. března 2015

Zrod života uprostřed chaosu: Porod dítěte v oku cyklonu Pam

Tom Perry, CARE Australia

Peklo ve Vanuatu vypuklo v pátek 13. března, kdy na malebný tichomořský ostrov vtrhl tropický cyklon Pam. Cyklon pátého stupně, jehož nárazy dosahovaly 360 kilometrů za hodinu, se stal největším cyklonem, který byl v jižním Tichomoří zaznamenán. Jeho ničení si vyžádalo lidské životy a tisíce lidí se ocitly bez střechy nad hlavou.

2015 Vanuatu Imaiyo Village Tanna Island Tom Perry 12-001-2Jedna osoba však zůstane s Pam spojená silněji než ostatní. Je jí malá Angelina*, která se narodila uprostřed hrůzného řádění cyklonu ve vesničce Imaiyo na ostrově Tanna na jihu Vanuatu.

Agentury v čele s CARE potvrzovaly obavy, že cyklon Pam je enormně silný a řádí uprostřed souostroví Vanuatu, včetně hlavního města Port Vila. V noci 13. března spadly všechny komunikační sítě a následujícího rána udeřil cyklon plnou silou i na ostrově Tanna.

Komunita vesnice Imaiyo obdržela opakovaná varování o blížícím se cyklonu a obyvatelé se stačili skrýt do úkrytů. Vzali se s sebou trochu jídla a střechy zatížily kameny, aby je cyklon neodnesl. Většina lidí se ukryla v nemnoha betonových budovách v dosahu – ve skromné ošetřovně a malé školní knihovně. Stovky lidí se tam společně tísnily a s úzkostí očekávaly příchod oka cyklonu.

Několik vesničanů však nedorazilo. Na Marishan Magelanovou v pokročilém stadiu těhotenství přišly noc předtím porodní bolesti a její blízcí se rozhodli zůstat s ní. Do Marishaniny chatrče přivedli místní porodní bábu, aby pomohla dítěti na svět, a Marishanina rodina a několik dalších vesničanů dělali, co bylo v jejich silách, aby mladou ženu ochránili. Střídali se v hlídkování venku na sílícím dešti a větru, který s sebou nesl trosky, a ve snaze zabránit zřícení chatrče se těly opírali o zdi tvořené dřevěnými trámy a palmovými listy.

Více než 24 hodin lidé z komunity společně chránili Marishan před zničujícím cyklonem Pam, až se v neděli ráno narodila malá Angelina.

„Byla jsem vyděšená, měla jsem bolesti,’ říká zesláblá Marishan a v náručí drží svou několikadenní dcerku. „Jsem moc vděčná, že mi lidé pomohli. Byl to děsivý zážitek.’

Nabízelo by se hledat ve zrodu života uprostřed chaosu a zkázy, které na Vanuatu přinesl cyklon Pam, symboliku. Ale lidé z Imaiyo symboly příliš neuznávají. Momentálně se soustředí hlavně na své přežití; potřebují jídlo, pitnou vodu a střechu nad hlavou.

CARE do postižené oblasti dodává potravinové zásoby, hygienické potřeby a poskytuje přístřešky všem potřebným komunitám na jižních ostrovech Vanuatu, včetně rodin jako je ta Marishanina a Angelinina ve vesnici Imaiyo.

Pokud chcete přispět na pomoc obětem cyklonu, můžete tak učinit zde!

* CARE si klade za svůj cíl ochranu dětí. Jméno dítěte bylo změněno.

Zpátky k přehledu