29. ledna 2015

Zničující povodně v Nsanje, Malawi.

Provincie Nsanje v dolním povodí řeky Shire leží ve výšce 45 metrů nad mořem a již v minulosti byla mnohokrát zasažena povodněmi. Nedávné vydatné deště však vedly k rozsáhlým záplavám i v oblastech Malawi, které ještě nikdy předtím povodně nezažily. Pro mnoho lidí z Nsanje se povodně staly běžnou událostí, ale rozsah letošních povodní nemá obdoby. Povodně mají za následek smrt více než 50 lidí, včetně mnoha dětí.

V komunitě Mlolo byly dočasně pozastaveny všechny veřejné služby. Zdravotní střediska a školy jsou zaplavené vodou. Protože přístup na tato místa je možný pouze vrtulníkem nebo lodí, je obtížné se dostat do postižených domácností. Ze slov povodněmi zasažených lidí, zejména žen, je jasné, že na tuto tragédii tady nikdo nezapomene.

Grace Lawrence captured at Nyachilenda evacuation campGrace Lawrencové, 20 leté těhotné ženě, která se musela přestěhovat do evakuačního centra Nyachilenda, záplavy navždy změnily život. Gracinu druhorozenou dceru, tříletou Maritu, se nepodařilo během záchranné operace najít. Asi spadla ze střechy a utopila se, ale nikdo přesně neví co se stalo. ‘Ztratili jsme všechno, co jsme doma měli. Přišli jsme o jídlo, oblečení, kuchyňské potřeby, ano, o všechno. Nepodařilo se nám nic zachránit. Ze všeho, co nám tyto záplavy vzaly, je ztráta našeho děvčátka tou nejhorší! Stále nemůžu uvěřit, že ji už nikdy neuvidím. Kdybychom alespoň našli její tělo…’

Pro Mathewa Damiana z obce Brightonu, nebude život už nikdy stejný jako dřív. Povodně přišly v době, kdy jeho podnik rostl a byl den od dne úspěšnější. Od skromných začátku se pěstovaní zeleniny a ovoce stalo spolehlivým zdrojem příjmů. Dnes je jeho rodina, která se díky stala soběstačnou, v evakuačním centru Bangula, kde ji čeká nový začátek.

DSC 0097
Během několika dnů se dům, který Mathew a jeho manželka Elube postaviti, změnil na horu sutin. Mathew ztratil veškerý svůj majetek včetně obchodu, který byl 50 metrů od jejich domu, kde bylo v době záplav uskladněno zboží v hodnotě 50 000 K (přes 100 amerických dolarů). ‘Bude nám trvat nějaký čas se opět postavit na nohy. Stavba našeho domu a obchodu si vyžádala mnoho let tvrdé práce. Nevíme, co teď dělat,’ říká Mathew Damiano.

Marita Samuelová, starší žena kolem 80 let, kterou jsme potkali v kempu Marka na hranici Malawi s Mosambikem říká, že ve svém životě nikdy tak ničivé záplavy neviděla. ‘Zažili jsme v minulosti mnoho povodní, záplavy tu nejsou nic neobvyklého. Vzpomínám si, že roce 1986 jsme měli rozsáhlé ničivé záplavy, ale letošní povodně byly ještě horší. Nemám slov,’ říká Marita.

DSC 0127Jsou to jedny z nejhorších povodní v historii jižní oblasti regionu Shire a potřeba pomoci na místech zasažených záplavami je obrovská. Těhotné ženy, kojící matky a ženy s dětmi, které žijí v nouzových táborech, potřebují vyváženou stravu pro ně a pro své děti, ale v některých táborech není ani dostatek jídla. Povodně lidem z Nsanje krutě změnily životy. Bude trvat nějakou dobu, než se lidé vzpamatují ze ztráty, kterou utrpěli. V některých případech nebude možné se plně zotavit, jako je tomu v případě ztráty těch nejbližších.


Organizace CARE je na místě a lidem poskytuje nejnutnější humanitární pomoc. Zprávu o situaci vám přineseme v nejbližších dnech.

Děkujeme, že pomáháte spolu s námi!

Zpátky k přehledu