20. června 2014

Žila jsem tři roky ve válce


Od Johanny Mitscherlich, CARE Jordánsko

Když jsem poprvé viděla Halu, seděla přede mnou během informativní schůzky pořádané CARE v uprchlickém táboře Azraq na severu Jordánska. S rovnými zády, oči upřeně hledící dopředu, Hala poslouchala každé slovo, které můj kolega Yousef říkal.

CARE Jordanien Info-Veranstaltung FluchtlingeYousef vysvětloval, jakou podporu mohou uprchlíci v Azraq získat, od koho, kde, atd. Například kde se dá sehnat základní pomoc pro novorozence, jako je zdravotní péče a voda, a na koho se mohou lidé obrátit se žádostí o různorodou pomoc. Po dobu schůzky, během které Yousef a další jeho kolegové z jiných organizací vysvětlovali, jak tábor funguje, se mladá syrská žena nenechala ničím rozptylovat, aby jí nic neušlo. Nevyrušilo ji nic. Ani jedno z jejích dětí, které si hrálo se starým tenisovým míčkem, ani vysoká teplota ve stanu, ani příchozí lidé, kteří hledali, jestli pro ně nezůstalo nějaké volné místo.

Když akce skončila, zastavila Hala Yousefa. ‘Děkuji vám, byla to opravdu velmi užitečná schůzka. Ale mám ještě jednu otázku: Zoufale potřebuji práci, kde ji tady v táboře mohu najít?’ Yousef jí představil svého kolegu Mohameda. Je to takzvaný ‘manažer složitých situací’ pomáhá uprchlíkům s jakýmikoliv dotazy, nasměruje je na jiné organizace a řídí dobrovolnické centrum v táboře. Syrští uprchlíci v Jordánsku nemají právo legálně pracovat, ale mohou na pár týdnů vypomáhat jako dobrovolníci v organizacích jako je CARE. Za to obdrží malou finanční odměnu.

‘Chci pomoci svým krajanům’

CARE Jordanien Azraq Lager‘Nepotřebuji mnoho peněz. Vše, co potřebuji k přežití, mám tady v Azraq. Ale moje děti potřebují více oblečení. V současné době, vždy když peru, musí moje děti zůstat nahé ve stanu, než vyprané oblečení uschne,’ říká 28mi letá žena. Mohamed si zapisuje informace o Halae, ptá se jí také na její kvalifikaci a na její záliby. ‘Není to jen o penězích.
Chci hlavně dělat něco smysluplného a chci pomáhat svým krajanům.’
Pro Halu je také důležité, aby její dobrovolná služba nebyla příliš daleko od jejího malého bílého domečku, nechce být totiž daleko od svých čtyř dětí, kterým je od čtyř do deseti let. Mohamed jí nabídne, že může dát své děti mladší pěti let do dětského klubu CARE, a že starší děti mohou chodit do školky.

Pro důstojný život – pomozte syrským uprchlíkům jako Hala on-line dárcovstvím!

Hala vysvětluje, že přijela do Azraq včera. Pochází nedaleko od města Daraa. Trvalo jí celý týden, než přišla na hranici s Jordánskem. Musela pašerákům zaplatit 4000 syrských lir, aby ona a její děti mohly utéct z války do bezpečí. ‘Byla jsem ochotna dát pašerákům v podstatě všechno. Prodala jsem i svůj svatební prsten. Žila jsem tři roky ve válce a už jsem nemohla čekat ani o minutu déle, abych se dostala do bezpečí.’

Tři roky uplynou strašně rychle. Když jsem mluvila s uprchlíky v Jordánsku, Libanonu nebo Egyptě, udělala jsem si jasnou představu o tom, co lidé v Sýrii zažili a čím si během posledních třech let museli projít. Stále tomu nemohu uvěřit. Když mi o tom všem Hala vyprávěla, oči se jí zalily slzami. Je to velmi atraktivní žena, chodí vzpřímeně a vyzařuje z ní hrdost. Ale je tu ještě něco jiného, co je těžké popsat. Je to, jako kdyby byla obalená neviditelnou vrstvou strachu, utrpení a smutku.

Utrpení začalo pomalu

Hala pracuje od 18ti let jako zemědělkyně. Její manžel v posledních letech nemohl z důvodu nemoci pracovat. Ona a její rodina postavili malý domek. Dokud nezačala válka, vedla Hala jednoduchý, ale šťastný život. Utrpení, které ji potkalo, přišlo pomalu. Nejprve byli zabiti dva z jejích bratranců, pak její bratr. I potom ale chtěli všichni zůstat a chránit svůj dům. Až jednoho rána, když Hala odešla se svými dětmi pro mléko, byl jejich dům zasažen bombou. Najednou bylo všechno pryč. ‘Nikdo by ani neřekl, že tam kdysi stál dům,’ říká ještě i dnes vystrašená Hala. Ptám se jí, kde je její manžel nyní. Hala ztichne, obličej této 28mi leté ženy zalije smutek a tichým hlasem říká: ‘Můj manžel a naše šesti denní dítě byli v domě, když ho zasáhla bomba. Stýská se mi natolik, že někdy ani nemohu dýchat.’

Tři roky války. Tři roky, v nichž ženy jako Hala musejí přes nepředstavitelné utrpení a hrůzy žít. Hala je o rok mladší než já, a když pomyslím na moje poslední tři roky života, zmocní se mě pocit bezmoci. Tohle prostě není fér.

CARE Paket fur syrische FluchtlingeV Azraq se cítím v bezpečí, říká Hala. Dodává, že minulou noc spala bez jediného probuzení, poprvé po třech letech. Její děti plakaly, když slyšely letadlo, ale teď mohou jen zavřít dveře svého malého domu v bezpečí uprchlického tábora a nemusí se o nic víc starat. ‘V současné době je moje jediné přání, abych mohla v táboře pracovat jako dobrovolnice, abych mohla dobře využít svůj čas. Chci, aby mé děti měly klid, aby chodily do školy nebo do školky.’ V posledních třech letech ze Sýrie uprchlo více než 2,8 milionu lidí. Takový masový exodus nemá obdoby. Žádosti Haly jsou skromné. Doufám, že jí můžeme naším prostřednictvím alespoň trochu vypomoci. A také doufám, že další roky jejího života budou lepší,
než ty tři poslední.

 

Zpátky k přehledu