09. prosince 2016

Zástupci české ambasády a České rozvojové agentury na monitorovací návštěvě projektu CARE v Gruzii

V prosinci 2016 navštívil Jiří Preclík, zástupce velvyslance České republiky v Gruzii, sociální podniky – kooperativy „Chveni Sivrce“, „Agrokolkhida“ a asociaci „Gvirila“ – v obcích Senaki a Samtredia, podporované v rámci projektu „Zvyšování kvality života a pracovního uplatnění pro ženy se zdravotním postižením v Gruzii“, který realizuje CARE Česká republika. Jiří Preclík se také setkal se zástupci místních úřadů v obci Samtredia a probral s nimi hlavní úspěchy a budoucnost projektu.

Dva z těchto podniků v obci Senaki navštívil o několik dní dříve také David Sarpong z České rozvojové agentury. Takto projekt hodnotí: „Projekt české CARE se mi v těchto konkrétních místech líbil a doporučil bych jej podpořit i nadále. Skvělé mi přišlo především postupné nenásilné prolamování tabu spočívajícího v tom, že se lidé s postižením a především pak ženy skutečně díky projektu mohou začlenit do veřejného života.“

Ženy s hendikepem jsou v Gruzii často odsunuty na okraj společnosti a nemají ani oporu ve zdejším sociálním systému. „Smutné bylo, když mi jedna žena vyprávěla, že do založení centra v Senaki nevyšla několik let z domu, respektive za hranice zahrady,“ dodává David Sarpong. CARE ČR pro gruzínské hendikepované ženy od roku 2015 organizuje školení a motivuje místní kooperativy k vytváření vhodných pracovních pozic.

Projekt „Zvyšování kvality života a pracovního uplatnění pro ženy se zdravotním postižením v Gruzii“ byl podpořen z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

Zpátky k přehledu