18. května 2017

Zápisky z Jižního Súdánu: Zoufalý boj o přežití

Zpráva z cesty Lucy Beck (CARE International)

Uprchlický tábor ve městě Bentiu, stát Unity, Jižní Súdán

Březen 2017

Už více než tři roky bere ozbrojený konflikt lidem v Jižním Súdánu životy i obživu. Neustálé násilí a okrádání nebere konce. Na rodiny s malými dětmi, které přišly o své členy, střechu nad hlavou, dobytek i pole a teď hladoví, je žalostný pohled. Zničeny byly i zdravotnická zařízení a silnice, pomoc se tak k lidem dostává jen obtížně.

21. února OSN vyhlásila v některých částech státu Unity na severu země hladomor. To znamená, že lidé doslova umírají hlady. Jde o nejhorší humanitární katastrofu na světě od roku 1945.

Do oblastí nejvíce postižených hladomorem jsem přijela v březnu 2017, abych na místě zjistila nejnaléhavější potřeby lidí. Naše pomoc díky velké štědrosti dárců CARE směřuje k těm nejohroženějším: třetina dětí mladších pěti let trpí podvýživou a jedna ze čtyř těhotných a kojících matek nemá dostatek živin. Potravinová pomoc je dokáže dostat z ohrožení života a vytrhnout z beznaděje.

Zoufalý boj o přežití nutí matky s malými dětmi k mnohadenním pochodům za jídlem a zdravotní péčí. Toto jsou příběhy některých, se kterými jsem se setkala:

Martha Nyayok came from Leer with 5 of her 6 children in March 2017 from Leer County Unity State in March 2017 to the UN Protection of Civilians site (POC) in Bentiu. In February 2017 famine was declared in Leer County. Pictured here with 1.5 year old daughter Nyariek. She says: "we had no food in Leer so we were walking for days, sometimes taking canoes, to try and find food. The last time I could harvested my own fields was two years ago." Recurrent fighting in her homes means they could not grow any food to survive and were forced to forage for wild fruits. She notes; "the biggest problem is fighting - it interrupts everything, we can't even travel to look for food when there is fighting. we will stay here [in the UN POC] now - I thought before that the fighting would end, but it is increasing and the suffering is increasing." I took Martha 5 days to walk to the POC and she had to threaten and cajole her young children to keep them moving.

Martha Najajok dorazila do tábora s roční dcerou Najarjek a dalšími čtyřmi dětmi po strastiplném pochodu. Kvůli trvajícím bojům nemohla osít pole, ona i děti se živily jen planým ovocem, které byly schopné nasbírat. Řekla mi: „Neměli jsme už žádné jídlo, tak jsem několik dní s dětmi šla a hledala alespoň něco, čím bych je mohla nakrmit. Naposledy se mi podařilo sklidit úrodu z vlastního pole před dvěma lety.“

9 month old Chiok Kuol Kaang was admitted to the MSF health centre on February 28 2017 for severe malnutriton after arriving the day before in the Bentiu Protection of Civilians (POC) site from Koch county, Unity State. After being discharged on 14th March he was enrolled on CARE's supplementary feeding programme where he is given plumpy nut food supplement. Koch is one of the 3 counties in Unity State where famine was declared in February 2017. They came to the POC because of lack of food at home. As his mother Nyapen Puok says; "we kept thinking we wuld harvest at the end of last year [2016] but we couldn't. We were attacked and beaten in our homes every day. We harvested a little 3 months ago but most of it was taken by armed men. before the crisis we ate all the time. Now we eat once a day." Chiok's father was chased away by armed men in April 2016 and they haven't seen him since. Nyapen has 6 children and Chiok is the youngest. She hasn't been able to produce milk since giving birth to Chiok as she doesn't eat enough food to produce any.

Najapen Puok má šest dětí, devítiměsíční Čiok je nejmladší z nich. Když ho přinesla do tábora, trpěl chlapeček vážnou podvýživou. Najapen ho totiž už nedokáže kojit. O mléko přišla, protože sama neměla dostatečnou výživu. „Doma jsme byli každý den napadáni a biti,“ říká Najapen. „Něco málo jsme sklidili před třemi měsíci, ale většinu nám ukradli ozbrojenci.“

Jak CARE pomáhá

Vracím se z Jižního Súdánu po třech týdnech s jediným přáním: prosím dárce, aby neustávali v podpoře CARE a umožnili lidem v Jižním Súdánu překonat tuto humanitární katastrofu.

Zpátky k přehledu