18. června 2009

Východní Timor: Demokracie, mír a dětská práva

LAFAEK-Transport
Motorka je obtěžkána velikým balíkem, na který se jinde už toužebně čeká. Podobných výjižděk, které každoročně Ikul podnikne v oblasti Dili, je téměř sto.
Šeskrát za rok je na cestě za dětmi s očekávaným nákladem, s aktuálním číslem časopisu LAFAEK.

S Krokodýlem na výzkumnou cestu
Časopis LAFAEK v překladu znamená „Krokodýl“. Krokodýl má velmi důležité postavení ve východotimorské mytologii. Podle pověsti jeden mladík zachránil život krokodýlovi, který ho posléze vzal na výzkumnou cestu. Společně procestovali celý svět. Když krokodýl zemřel, vznikl z něho ostrov Východní Timor. Stejně jako krokodýl učil poznávat mladíka, tak i časopis LAFAEK informuje své čtenáře: o dějinách, demokracii a míru, spektrum sahá přes ekologii až po dětská práva. Jako jediný časopis v zemi je LAFAEK psán místním jazykem tetum.

Učební podklady CARE
Pro tři věkové skupiny jsou vydávány tři odpovídající mutace časopisu. Současně vychází LAFAEK Educador pro více než osm tisíc vyučujících a stal se pevnou součástí národního učebního plánu pro základní školy. Učební materiály jsou ve Východním Timoru vzácné, potvrzuje učitel Hamel Soares da Silva: „LAFAEK je pro nás učitele velmi ceněnou podporou. A dětem pomáhá k tomu, aby se z nich stali sebevědomí a zodpovědní občané.“

Traumata, nepokoje, násilí.
V zemi, která v minulosti zakusila mnoho násilných nepokojů a traumat, je obzvláště důležité, dát dětem možnost vyjádřit své pocity a hovořit o zkušenostech a vlastních prožitcích. V roce 2006, kdy nové nepokoje vrcholily, vyšlo zvláštní číslo CARE časopisu s tématem mír. Od té doby je v každém čísle část věnovaná dětem, kde děti mohou popsat věci ze svého pohledu a sdílet tak své pocity s dalšími 215.000 mladými čtenáři LAFAEKu.

CARE Česká republika
219619502/0300 – ČSOB
ČESKOSLOVENSKÁ OBCHODNÍ BANKA

Zpátky k přehledu