11. června 2013

Víte, kdo šije Vaše tričko?

Sabinině ruce šíji oblečení pro export. Foto: Miguel Dieterich

Osm milionů rukou vyrábí denně v Bangladéši oblečení pro export – často v katastrofálních podmínkách. Dvě z nich patří 17 leté Sabině, která den po dni šije oblečení, které nosíme v Evropě. Často pracuje deset až dvanáct hodin denně.

CARE pomáhá v Bangladéši prostřednictvím projektu SEEMA (Solidarita a posílení prostřednictvím vzdělávání, motivace a informovanosti). Společně s místními partnery tak podporuje 1500 textilních dělníků z Dháky. Na školeních a kurzech se ženy učí jak prolomit začarovaný kruh chudoby a diskriminace.

Vzestup a příležitost
Mnoho žen během CARE projektu SEEMA získává poprvé přístup ke vzdělání.
60 solidárních skupin se týdně setkává a ženy se tam učí číst, psát a počítat. Rozvíjejí také komunikaci a vyjednávací schopnosti, a diskutují o právech žen a právech zaměstnanců.

Dělníci textilního průmyslu, tak jak Sabina, dostávají šanci na vzdělání. Foto: Miguel Dieterich

Příkladem praktického využití školení CARE je například případ, kdy jsou dělníci schopni doložit jejich pracovní dobu a na jejím základě žádat o správný výpočet výplaty.

Pracovníci textilního průmyslu se v Bangladéši velmi často stávají oběťmi neoprávněného propouštění a diskriminace. Navíc, velmi často se jim vyplácí pouze polovina minimální mzdy. Jen málo žen ví jak využívat možnost placené pracovní neschopnosti, a dvě třetiny zaměstnanců v textilním průmyslu nikdy neslyšeli o odborech.

Projekt CARE také upozorňuje na problematickou situaci žen příslušné orgány a průmyslové společnosti.

Foto: Sabina s matkou v jejich rodné vsi. FOTO: Thomas Haunschmid/CARE

 

Sabina pomáhá své rodině
SEEMA projekt umožňuje ženám, jako je Sabina, získat vzdělání a rozšiřuje tím jejich profesní příležitosti.

‘Díky CARE se účastním kurzu šití,’ říká mladá žena. ‘Mohu tak přestat být obyčejnou dělnicí a stát se švadlenou. Vydělám tak více peněz a budu moci mnohem více podporovat mou rodinu v rodné vsi.’

zde!

 

 

Zpátky k přehledu