31. října 2017

V táboře Rhino se dějí velké věci – díky vám

Jak se daří jihosúdánským uprchlíkům v táboře Rhino na severu Ugandy? Stavějí si přístřešky a vydělávají si na živobytí i v provizorních podmínkách tábora! Díky pomoci českých dárců zde česká CARE zlepšuje životy lidí, kteří si v Jižním Súdánu prošli peklem.

Ženy z uprchlického tábora Rhino přebírají mlýnek na obilí, který budou moct použít pro zajištění obživy. V táboře Rhino už třetím rokem pomáháme jihosúdánským uprchlíkům k soběstačnosti.

Postav třeba zeď… V táboře se čile budují nové cihlové přístřešky. Bydlet v nich díky české pomoci budou ti nejpotřebnější: matky s dětmi, senioři, hendikepovaní lidé. Většina z nich jsou jihosúdánští uprchlíci, které ze země vyhnal nedostatek potravin a vleklé boje.

CARE podporuje pravidelná setkávání žen, při kterých se věnují výdělečným aktivitám: například vyšívají šátky. Výrobky a mouku pak prodávají na trhu. Společně naspořené peníze ukládají do zvláštního fondu, ze kterého si každý může po schválení celou skupinou půjčit částku na potřebné výdaje. Akutní návštěva lékaře nebo třeba pořízení slepice už tak nejsou jen nedosažitelným snem.

Dívky přebírají balíky se sadou prostředků pro osobní hygienu a úklid. Pro nás samozřejmé věci každodenní potřeby jsou v prostředí uprchlických táborů vzácné. Kbelík na praní, dámské vložky a univerzální mýdlo, kterým se můžete umýt, vyprat si oblečení nebo umýt podlahu, znamenají méně nemocí a méně zameškaných dní ve škole.

 

Foto: Jan Koubek Kejzlar/CARE, Nicodemus Tumukwasibwe/CARE

Projekt byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci humanitární pomoci poskytované do zahraničí. 

Zpátky k přehledu