14. února 2013

Uprchlíci v Mali: Zničená minulost a nejistá budoucnost

Autor: Adel Sarkozym, CARE Emergency Communication Officer

 

Vnitřně vysídlené osoby žijí v chátrajících budovách. Foto: Alpha Cisse/CARE 

 

Předměstí hlavního města Bamako v Mali. Jsou zde opuštěné staveniště, kopy odpadků, špinavé a prašné ulici. V mnoha zchátralých domech žijí lidé, kteří uprchli ze severu. Jsou to většinou ženy s dětmi, které utekly před násilím a chaosem.

Jejich příběhy se téměř neliší. Vždy tytéž věty, které zůstávají nedopověděné. Opakují se slova jako ‘strach’‘museli jsme utéct,’ ‘museli jsme opustit vše’ nebo ‘náš život se úplně změnil, obrátil se naruby’.

Vzpomínka na lepši život

Jedním z mnoha příběhů je Komjin, které nedávno bylo šedesát let: ‘Musela jsem opustit všechno dobré, co jsem v životě měla. Dnes žiji jen život plný vzpomínek na války a konflikty,’ říká, a přitom sedí na podlaze. V domě žije asi 40 lidí, kteří byli přijati příbuznými nebo jinými lidmi. V noci spí ve dvou přeplněných místnostech bez nábytku, nebo na balkóně.

Rozdělené rodiny

‘Když bude v Timbuktu opět mír, vrátíme se,’ pokračuje Hausa. Hausa přišla do Bamako 10. ledna, po čtyři dny dlouhé cestě. Za posledních sedm měsíců jejího života byla nucena udělat několik bolestivých rozhodnutí. Loni v květnu se Hausa a její manžel rozhodli poslat, jejich tři starší děti – ve věku mezi sedmi a dvanácti lety, do Bamaka, do bezpečí k jejich příbuzným. Po vypuknutí násilí v Timbuktu měli velké obavy o jejich bezpečnost. ‘V Timbuktu,’ říká, ‘od dubna už nic víc nezůstalo: žádné školy, žádné nemocnice, žádná elektřina a žádná tekoucí voda. Nic. ‘

Nechali si u sebe jen jejich nejmladšího syna, dvouletého Abdula. V lednu se situace zhoršila natolik, že Hausa a Abdul museli stejně utéct do Bamaka. Ale Hausin manžel zůstal na místě, aby se postaral o jejich majetek.

Příběhy jako je ten její jsou bohužel až příliš časté: příběhy rozdělených rodin, jejichž budoucnost je plná nejistoty a nestálosti.

CARE podporuje i lidi, kteří žijí v Timbuktu, nebo se tam rozhodli vrátit. V nejbližších dnech, bude potravinová pomoc rozdělena více než 130.000 osobám. Abychom mohli rychle jednat v krizových situacích, jako je tato, potřebujeme vaši podporu.

Prosím, pomozte nám pomáhat!

 

 

Komjo (vlevo) a Hausa vyprávějí svůj příběh. Foto: Alpha Cisse / CARE

 

 

 


Zpátky k přehledu