31. prosince 2018

Podařilo se nám uprchnout zdí, kterou rozbořila valící se voda

22. prosince udeřila v Indonésii ničivá vlna tsunami. Zasaženo bylo pobřeží Sundského průlivu mezi ostrovy Sumatra a Jáva. Nejhůře byl postižen západ ostrova Jáva, kde se stále pohřešují desítky lidí. CARE okamžitě vyslala do terénu svůj expertní tým a začala s distribucí hygienických balíčků obsahujících sarongy, kartáčky, mýdlo, ručník a další základní hygienické potřeby lidem v nejvíce zasažené oblasti.

 „Nacházeli jsme se ve vile Green Coconut v Kabupaten Pandeglang Banten. Bylo nás celkem osm a přijeli jsme na prázdniny,“ vypráví svůj hrůzostrašný zážitek ze sobotní noci Farrell Shidqi Halilintar, student práv.

„Když se to stalo, spal jsem, můj kamarád najednou začal křičet. Snažil se držet dveře, aby zastavil valící se vodu. Bezhlavě jsme začali pobíhat sem a tam. Měli jsme štěstí, proud vody rozbořil zadní zeď a tudy se nám podařilo uprchnout. Cestou jsme viděli mnoho zraněných a krvácejících lidí a jedno mrtvé tělo. Nějací lidé nám řekli, ať běžíme na kopec, abychom se vyhnuli následným otřesům tsunami. Byli jsme vyděšení a panikařili jsme, protože jeden z našich kamarádů se od nás oddělil. Nevěděli jsme, kde je. Vyběhli jsme nahoru a čekali. Mysleli jsme si, že možná umřeme.

CARE staff distributed 200 hygiene kits in 2 villages of the Serang Regency after the tsunami in the Sunda Straits on 22 December. They also conducted a rapid gender assessment to find out the needs of women and girls affected by the tsunami. Many mentioned the issue of child marriage (with people altering the dates on girls identity cards) and a big need for sanitary products as well as risks of SGBV with people living in close quarters in camps of around 500 people.

Budova hotelu je naštěstí i nadále v pořádku, kromě rozbořené zdi, kudy se valila voda. Nábytek, elektronika a všechno ve vile bylo poházeno všude možně a na parkovišti bylo mnoho aut a motorek zničených. Dokonce jsem viděl i nějaká auta, která byla smetena do sousedního rýžového pole.

Byla to moje první zkušenost s tsunami. Bál jsem se o své přátele. Mojí hlavou prošlo mnoho scénářů: Kde jsou? Jsou v bezpečí? Hrozně jsem se bál, že zemřeli, a jak bych to pak oznamoval jejich rodinám.

Až nyní jsem začal cítit svá zranění, předtím jsem myslel jen na to, jak utéct. Bolí mě chodidla, protože jsem běžel naboso a vypadá to, že mám zaražený kámen v jednom z nich.

Stále jsem velmi traumatizovaný, neustále vidím, jak jsem pronásledován valící se vodou a kolem mě jsou zranění a krvácející lidé. Byla to velmi děsivá situace,“ popsal bezprostředně poté jednadvacetiletý Farrell, který studuje právnickou fakultu Univerzity v Bandungu.

O CARE v Indonésii

CARE pomáhá v Indonésii od roku 1967. Původně byla pomoc zaměřena na poskytování potravin, malé projekty v infrastruktuře, zdravotní péči, životní prostředí, vodu a asanaci. V roce 2004 byla CARE jedním z hlavních krizových aktérů po tsunami v jižní Asii. Podpora v krizových situacích a snižování rizika pohrom se zaměřením na pomoc ženám a dívkám je pro indonéskou pobočku vždy prioritou. Další hlavní aktivity se rovněž věnují ženám a dívkám: preventivní opatření následků katastrof (koordinaci během katastrof a další posilování kapacit), potravinovou soběstačnost, adaptace na klimatické změny, ekonomický rozvoj, leadership a přístup k nezávadné vodě a hygieně.

CARE Česká republika pomáhla v Indonésii již během zemětřesení na ostrově Sulawesi.

Děkujeme všem, kteří se k naší výzvě pomoci lidem zasaženým zěmětřesením připojili již v září. Od českých dárců putovalo do Indonésie 250 000 Kč.

Situace je však opět kritická. Pomozte prosím ještě dnes!  Děkujeme.

Zpátky k přehledu