25. listopadu 2015

Trpělivost přináší růže… a kukuřici!

Napsala Astrid Louise Rasmussen, CARE Dánsko

Když ostatní farmáři ve vesnici Kasapo začali minulý rok sít, Anita (45) čekala na správný okamžik. Déšť dlouho nepřicházel a ona se rozhodla řídit doporučením CARE: posečkat s výsadbou na příhodnější dobu. Teď se těší, co dalšího se na školení naučí.

Kolem silnice vedoucí směrem do Kasapa v kraji Kilimandžáro v Tanzanii se víří prach. Je duben a vesnice ještě letos nezažila vydatnější déšť. Anita ale myslí pozitivně. Prošla školením o obdělávání půdy a úrodu díky tomu sklidila jako první.

Proškolení zemědělci se dokáží vyrovnat se suchem!

anita-ernest-639x426Protože byl déšť stále v nedohlednu, poradili odborníci z CARE Anitě, aby nezačínala výsadbu dřív, než své políčko zavlaží. Zatímco ostatní farmáři nechtěli s osevem čekat, ona opakovaně chodila ke studni v táboře CARE a nosila na pole vodu. Díky školení o výsadbě a využití semen, které absolvovala, byla schopna sklidit výrazně dřív než ostatní farmáři a na nedalekém trhu v Makanya pak svou úrodu kukuřice a lablabu* (druh africké luštěniny) výhodně prodala.
Dokonce si doma zakroužkovala v kalendáři datum 25. března, tedy den, kdy sklidila. Byla to totiž významná událost pro celou její rodinu.

Letos sklidila Anita čtyři pytle kukuřice a deset pytlů lablabu. To znamená, že její rodina bude mít celý rok dostatek jídla. „Teď už se nemusím bát, že nebudeme mít co jíst. Dokonce máme i na pokrytí části školních poplatků. Také mohu nakoupit krmivo pro kozy, které chováme,’ říká Anita.

Úkolem novopečené mistryně v zemědělství je inspirovat a radit ostatním farmářům, jak využívat nové postupy a pečovat o pole efektivněji. Sama Anita je nyní motivována využít svých znalostí a založit si malou zeleninovou zahrádku.

* Lablab:

  • Lablab je popínavá rostlina podobná fazolu, pocházející z tropické Afriky.
  • Pěstuje se v tropech celého světa jako luštěnina.Výsadbou lablabu lze omezit erozi půdy a zvýšit její úrodnost.
  • Anita pěstuje lablab společně s kukuřicí.

Více informací je k nalezení na webových stránkách EUROPEAN YEAR OF DEVELOPMENT!

 

Zpátky k přehledu