22. února 2016

Tropická bouře Winston: CARE zahajuje pomoc na ostrovech Fidži

Krizové týmy CARE začaly vyhodnocovat škody, které o víkendu na tichomořském souostroví Fidži způsobila tropická bouře Winston. Cyklon dosáhl stupně 5, a zařadil se tak mezi nejsilnější bouře zaznamenané na jižní polokouli. Doposud bylo nahlášeno 20 obětí na lidských životech.

foto reuters 2Bouři provázel hustý liják, poryvy větru dosahovaly rychlosti až 325 kilometrů za hodinu a na hlavním ostrově Viti Levu ničily domy, elektrické vedení a silnice. Lidé zůstali uvězněni v domech, kterým vítr odnesl střechu. Auta, a dokonce i několik malých letadel se po řádění Winstona ocitly v korunách stromů a poničily také řadu budov. CARE ve spolupráci s lokálními partnery nyní monitoruje stav pitné vody, odpadního systému a míru poničení úrody.


Nejhůře postiženými oběťmi přírodních katastrof bývají ženy, dívky a děti.
CARE se při krizových situacích těmto nejzranitelnějším skupinám věnuje přednostně a stejný postup uplatní i při pomoci na Fidži.

foto reutersAnna Cowley z CARE Austrálie uvedla, že záchranné akce komplikují rozsáhlé výpadky proudu a neprůjezdné silnice. „Hlavní ostrov Viti Levu je stále bez proudu, takže nefungují ani vodovodní čerpadla,’ říká Anna Cowley. „Bojujeme o čas, aby se na místo co nejdříve dostala pomoc určená lidem, kteří přišli o všechno. Je třeba zajistit bezpečí a ochránit zdraví zasažených rodin. Velmi se obáváme o osud obyvatel na vnějších ostrovech Fidži, kde jsou nyní celé komunity odříznuty od komunikace. Potrvá ještě několik dní, než bude znám celkový rozsah škod,’ dodává Cowley.

Před několika dny způsobil cyklon Winston o něco méně rozsáhlé škody v sousedním souostroví Tonga. Evakuováno bylo 2500 lidí, poničeno bylo 230 domů a až 80 % úrody na severních ostrovech. CARE hodlá pomoci místnímu obyvatelstvu s novou výsadbou.

Činnost CARE můžete podpořit dárcovskou SMS v hodnotě 30 Kč na číslo 87 777. Podrobnosti k dárcovské SMS naleznete zde!

Zpátky k přehledu