07. července 2014

Tichá krize v Kongu

Téměř 130.000 lidí z Demokratické republiky Kongo bylo vyhnáno ze sousedního státu Kongo-Brazzaville. Do uprchlických táborů přišli ve zuboženém stavu a přinesli zprávy o závažném porušování lidských práv. Podle oficiálních zdrojů měla vláda v Kongo-Brazzaville v úmyslu vyhostit nelegální obyvatele pocházejících z Demokratické republiky Kongo. Realita je však jiná a mnozí z těch, kteří na území žili už několik desítek let, se nyní ocitli bez dokladů totožnosti, které jim byly zabaveny policejními složkami.

Kongo Brazaville VertreibungenJiní se rozhodli zemi opustit dobrovolně, protože jejich situace již byla neúnosná. Obyvatelé Konga-Brazzaville, původem z Demokratické republiky Kongo, opustili zejména oblast kolem Ngobila Beach a přišli do dvou táborů v centru Kinshasy, která je hlavním městem Demokratické republiky Kongo. Více než 3500 z nich přišlo do tábora Maluku, asi 80 kilometrů od Kinshasy, kde nyní čekají na repatriaci do vlasti.

Martin Kobler, zástupce OSN pro Demokratickou republiku Kongo, navštívil 23. května tábor v Maluku a shromáždil důkazy o vážném porušování lidských práv a o sexuálním násilí páchaném na ženách. Nyní vyzývá vládu Konga-Brazzaville aby pomohla postiženým komunitám a okamžitě ukončila deportace, které se dějí za takových okolností.


Podpořte práci CARE s uprchlíky online dárcovstvím!


DRC a expelled family father with his four kids
Situace v táborech je kritická a to především kvůli nedostatku základních potřeb a nedostatečnému zásobování potravinami. Nedostatek latrín nutí lidi vykonávat potřebu v těsné blízkosti stanů. Kvůli nedostatku lékařské péče nejsou chronická onemocnění léčeny. Kromě toho se zhoršuje i bezpečnostní situace: existují zprávy o zastrašování a obtěžování dívek a žen. Pro pomoc konžským uprchlíkům je naléhavě nutná větší finanční pomoc.

CARE je zapojena do programu zásobování potravinami spolu se Světovým potravinovým programem, Organizací pro výživu a zemědělství a Caritas Internationalis. Kromě toho se CARE v táborech stará o specifické potřeby žen a dívek.

Aby zajistila základní potřeby vysídlených lidí, distribuuje CARE více než 20.000 vysoce-energetických sušenek, 15.000 tablet na čištění vody, a těm nejzranitelnějším, jako jsou matky a starší osoby, poskytuje CARE přikrývky.


Podpořte práci CARE s uprchlíky online dárcovstvím!


‘Berou nám práci!’

DRC women in the camp of MalukuNicole Kawai, 38, žila 20 let v Kongo-Brazzaville a živila se prodáváním koření na místním trhu. ‘Pocházím z Kinshasy, hlavního města Demokratické republiky Kongo. V Kongo-Brazzaville jsem měla vybaveny všechny potřebné dokumenty a vedla jsem spořádaný život, ale už tam nemůžu zůstat,’ říká matka dvou dětí. ‘Vyhrožovali nám naši vlastní sousedé. Říkali nám, že jim již více nemáme brát práci a máme se konečně vrátit odkud jsme přišli.’ Nicole byla také obviněna z pokusu otrávit její sousedy kořením, které prodávala.

Vzhledem k tomu, že její příbuzní v Demokratické republice Kongo nemají dost peněz ani na to, aby zajistili alespoň svoji vlastní rodinu, zůstala Nicole i se svou rodinou v táboře. ‘Nemáme kam jít. Před 20 lety jsme opustili naši zemi jen s pár kusy nádobí a matracemi. Můj kufr spadl do vody při přechodu řeky a tak nám nezůstalo opravdu vůbec nic,’ stýská si Nicole Kawai. Ráda by si otevřela nový stánek s kořením, ale na to jí chybí potřebné zdroje.

‘Můj syn jednou bude moci jít zpátky do školy.’

Když se situace zhoršila a hrozby přibývaly, manžel ji jednoduše vyhodil z domu. Fifi Jema se tak ocitla bez jakýchkoliv prostředků a ještě k tomu na útěku. Fifi pochází z Demokratické republiky Kongo a do Kongo-Brazzaville přišla před 17 lety. Tam potkala svého manžela, se kterým má jednoho syna. Vzhledem k tomu, že její manžel rodinu nedokázal ochránit a bál se problémů s policií, vyhodil ji z domu. ‘Teď nemám nic. Moje práce, můj manžel, moje úspory: všechno je pryč. Musela jsem to všechno nechat za sebou,’ říká tato statečná žena. ‘Doufám, že tu brzy najdu práci a budu moct konečně poslat svého syna do školy.’

 

Zpátky k přehledu