03. listopadu 2014

Těžké boje v okolí Bentiu ztěžují pomoc v Jižním Súdánu.


(Juba, Jižní Súdán) Pobočka mezinárodní organizace CARE International v Jižním Súdánu potvrzuje, že její zaměstnanci zůstávají v bezpečí, přestože kolem města Bentiu v provincii Unity už několik dní sužují těžké boje mezi vládními a opozičními silami.

CARE staff delivers critical medicineOd propuknutí krvavých bojů v Jižním Súdánu v prosinci loňského roku hledají tisíce obyvatel útočiště v nedaleké základně mise OSN v Jižním Súdánu (UNMISS). Počet vnitřně vysídlených osob, žijících na území OSN pro ochranu civilistů v rámci této základny, se odhaduje na více než 43.000, což je největší počet uprchlíků v zemi. CARE v tomto prostoru OSN pro ochranu civilistů, kde trvá kritická humanitární situace, poskytuje zdravotní péči, zajišťuje výživu a distribuuje sanitární a hygienické potřeby.

Přímo na místě poskytujeme základní zdravotní péči,’ říká Hailu Yilma, koordinátor CARE pro provoncii Unity. „Provoz našich zdravotnických a potravinových stanic jsme však museli aktuálně přerušit. Naši zaměstnanci pracovali do včerejšího rána (29.10.), ale byli nuceni ukončit práci, když v blízkosti tábora začala střelba.’

CARE se už nyní připravuje na možné humanitární následky bojů, jak je to jen možné. Mobilizací podpůrného personálu a zajišťováním co největších zásob zdravotnického materiálu. Všechny lety do oblasti byly zrušeny a je velice pravděpodobné, že nebudou znovu obnoveny, dokud se boje nezastaví.

CARE a další humanitární organizace varují, že další boje výrazně omezí naši schopnost bojovat s vážným nedostatkem potravin a hladem, který Jižnímu Súdánu vážně hrozí. „Obnovené boje, kdekoli v zemi, velmi ztěžují snahu CARE ke zmírnění nedostatku potravin a zvyšují pravděpodobnost hladomoru,’ varuje Aimee Ansari, ředitelka CARE International v Jižním Súdánu.

„Vyzýváme strany konfliktu k okamžitému ukončení násilí a přijetí trvalého míru,’ dodává Ansari.

Podle odhadů bylo od začátku násilného konfliktu v zemi v prosinci 2013 vyhnáno ze svých domovů a komunit okolo 1,5 milionu lidí. Navíc odhadem 450 000 lidí uprchlo ze strachu před násilím a při hledání obživy do sousedních zemí jako jsou Etiopie, Keňa, Somálsko, Súdán a Uganda. CARE na místě zajišťuje kromě výživy také dodávky vody, hygienické služby, budování kanalizace a základní vzdělání. CARE v provinciích Unity a Horní Nil, ve dvou konfliktem nejvíce zasažených oblastí, podporuje také více než 40 zdravotnických zařízení.


O CARE v Jižním Súdánu:
CARE působí v Jižním Súdánu od roku 1993, kdy poskytovala humanitární pomoc vnitřně vysídleným osobám v Západní Equatorii. Podpis oboustranné mírové dohody v roce 2005 umožnil organizaci CARE rozšířit podporu do provincií Jonglei a Horní Nil a pomáhat navrátilcům z uprchlických táborů. CARE od té doby rozšířila svou činnost v zemi i podpůrné rozvojovými programy.

CARE byla založena v roce 1945, a dnes je jednou největších humanitárních organizaci bojujících s chudobou ve světě. CARE má více než šest desetiletí zkušeností s poskytováním pomoci lidem zasaženým katastrofami, ale zároveň také zkušenosti s pomocí lidem se na takové katastrofy připravit, a s obnovou obživy v komunitách zasaženými katastrofami. CARE klade zvláštní důraz na podporu žen a dětí, které jsou často neúměrně postiženy katastrofami. Chcete-li se dozvědět více, navštivte www.care.cz nebo www.care-international.org.

Zpátky k přehledu