29. ledna 2013

Syrští uprchlíci v Jordánsku potřebují urgentní pomoc!

Většina dětí uprchlíků nemá téměř žádné vhodné zimní oblečení. 
Foto: Black / CARE

Jordánska vláda odhaduje, že více než 220.000 syrských uprchlíků v Jordánsku hledá ochranu od násilného konfliktu v jejich vlastní zemi. A denně procházejí přes hranice stovky dalších. Z celkového počtu registrovaných uprchlíků tvoří 75% ženy a děti, které potřebují specifický přístup.

Dvě třetiny uprchlíků žijí mimo uprchlický tábor Za’atri a útočiště hledají v soukromém ubytování nebo v hostitelských rodinách v Ammánu a dalších městech. Rostoucí nájemné a obzvláště tuhá letošní zima výrazně zvětšují nezbytnost poskytnutí humanitární pomoci uprchlíkům. Mnozí rodiče se obávají, že nebudou schopni platit nájem a zároveň jídlo pro své děti, o topných zařízeních ani nemluvě. Někteří z nich už přemýšlí o návratu.

‘Platit nájem je pro mě nejdůležitější věc. Pokud nemáme střechu nad hlavou, musíme se vrátit do Sýrie. Nemohu nechat své děti spát na ulici,’ řekl pro CARE syrský uprchlík.

CARE distribuuje syrským uprchlickým rodinám 4000 elektrických přímotopů. Foto: CARE Jordan 2013

Na Jordánsku zimu je připraveno jen velmi málo utečeneckých rodin – noční teploty momentálně klesly na 6 ° C. Abdul, podobně jako jiní rodiče řekli CARE: ‘Nemáme žádné topení, není dost přikrývek, ani teplého oblečení. Jsme velmi znepokojeni. Je velmi chladno, a v pokojích je vlhko.’ 80% všech rodin uprchlíků potřebujete urgentně pomoc na přečkání období zimy.

V první reakci na kritickou situaci ze začátku zimy, rozdala CARE 2.000 elektrických přímotopů. Dalších 2.000 jich je distribuováno v těchto dnech. CARE také podporuje více než 3.600 domácností hotovostí na jídlo a nájem. Celkem 20.000 lidí má prospěch z pomoci CARE.

Podpora však musí být naléhavě rozšířena, protože další tisíce vysídlených rodin nejsou připraveny na zimu!

Pomozte nám pomáhat! Help us CARE!

 

Číslo účtu: 219619502/0300 ČSOB

Zpátky k přehledu