28. července 2015

Syrští uprchlíci: CARE bojuje proti dětským sňatkům

Mary Kate MacIsaacová, koordinátorka pro média a komunikaci v programu CARE Pomoc Sýrii

Motaz* sedí v kroužku syrských uprchlíků a vede debatní skupinu. Všichni, kdo zde rokují, před časem uprchli ze severosyrského města Kobane do Turecka a nyní se účastní programu „CARE Information Volunteer’. Program nabízí syrským uprchlíkům psychosociální pomoc na různá choulostivá témata včetně násilí na ženách a sňatků dětí.

V týdenních školeních spolupracovník CARE Motaz provází dobrovolníky CARE vzájemnými návštěvami, skupinovými diskuzemi a dalšími společenskými aktivitami, jejichž cílem je přispět v této komunitě lidí k pozitivní změně.

childmarriagestoryJedno z témat, kterými se dobrovolníci a dobrovolnice zabývají, jsou sňatky dětí. Motaz vysvětluje: „Řada dětí trpí v důsledku dětských sňatků nebo se jich obávají. Rodiny si přitom dělají starost o bezpečí svých dcer.’ Předčasnými sňatky je chtějí chránit před zneužíváním a znásilňováním.

„Uprchlická situace tento problém ještě zesiluje a napětí roste. Ale když rodiny pochopí, že předčasný sňatek jejich dětí způsobí více škody než užitku, lze hledat jiná řešení.’

Nová zpráva organizace CARE vycházející z programu CARE Information Volunteer v Turecku ukazuje, že úhrn dětských sňatků mezi syrskými uprchlíky stoupá. Většinou se tak děje pod mylnou domněnkou, že sňatky mladých dívek – především v nejistých a nestabilních podmínkách – „ochrání jejich čest‘.

Zpráva CARE ale ukazuje, že dětské sňatky dívek v žádném případě nezaručují jejich ochranu. Jsou naopak přímou cestou do jiné formy genderově podmíněného násilí. A co víc: Jsou-li provdávány děti, jedná se o ohrožení lidského života.

Riziko smrti při porodu je u dívek mladších 15 let pětkrát vyšší než u dvacetiletých žen. Dětské sňatky mají trvalé následky na ženy, rodiny, společenství i společnost.

Je rozhodující, že sňatky dětí jsou v komunitách poznamenaných krizí tematizovány od samotného počátku, a to i díky programu CARE Information Volunteers. Ačkoli je projekt v Turecku teprve v plenkách, přichází již první zpětná vazba, která napovídá, že projekt přispívá k zamezení dětských sňatků.

Syrské rodiny totiž nechtějí své dcery záměrně vystavovat nebezpečí. Mají jen nedostatek informací. „Nemůžeme čekat, nebo problém ještě více naroste,’ říká jedna z dobrovolnic.

„Naším hlavním úkolem je ukázat všem, že se s tím dá něco dělat’

Další dobrovolnice CARE vysvětluje: „Musíme v naší práci na toto téma pokračovat. Když budeme dále žít jako uprchlíci, bude se vdávat a ženit stále více dětí. Pro některé je to stále jediná cesta, jak se vyrovnat s nastalou situací.’

Díky programu CARE Information Volunteer přebírají syrské uprchlické komunity vedoucí roli v boji proti dětským sňatkům. Motaz vysvětluje: „Naším hlavním úkolem je ukázat všem, že se s tím dá něco dělat. To rodiny posiluje. Pak už se necítí bezradné a sdílejí tuto sílu i s ostatními.’

* Jména byla z důvodu ochrany identity osob změněna

Více informací je k nalezení na webových stránkách EUROPEAN YEAR OF DEVELOPMENT

Zpátky k přehledu