30. června 2013

Syrská krize: Narodil se jako uprchlík

Manal nemá léky pro svého nemocného syna. Foto: Adel Sarkozi/CARE

Manalin syn se narodil před třemi měsíci v Libanonu – jako uprchlík. Třicetiletá Manalin a její manžel Mohamed jsou syrskými uprchlíky.

Rodina žije ve stanu v provizorním uprchlickém táboře asi 40 kilometrů jižně od Bejrútu. ‘Nikdy jsem si nemyslela, že moje první dítě přijde na svět jako uprchlík,’ říká smutně Manal.

Mladá matka má obavy, protože novorozenec není očkovaný a rodina nemá přístup ke zdravotní péči.

‘Byl nemocný a šla jsem s ním do nemocnice,’ říká. ‘Tam bychom museli za vyšetření zaplatit, ale protože nemáme žádné peníze, musela jsem se vrátit.’

Rýžová voda jako jídlo

Manalino obydlí, tak jako obydlí dalších 33 utečeneckých rodin, se nachází ve skalnatém terénu. Obzvlášť malé děti trpí kvůli vysokým teplotám a velkému množství hmyzu, proto také mají plno vyrážek. ‘Nemám pro moje dítě ani léky,’ říká Manal. „Často vaříme rýži a potom z ní scedíme vodu, která byla použita na přípravu. To je poté naše druhé jídlo,’ vypráví se slzami v očích.

Utečenecký tábor v Libanonu. Foto: Adel Sarkozi/CARE 

Manal se cítí bezmocná. Vypráví o tom, jak ještě nedávno myslela, že její syn bude vyrůstat v bezpečném domově uprostřed velké rodiny.

Teď sedí na podlaze chatrče s plastovou plachtou namísto střechy, daleko od její vlasti v Sýrii a ve vedru ovívá své dítě.

‘Předtím jsem niky nemusela prosit o pomoc’

Dvacetisedmiletá Nada sama vychovala její čtyři děti v jordánském Ammánu. Její manžel není schopen dostat se ze Sýrie k jeho rodině. Nejmladší dítě, dodává Nada, má teprve 18 měsíců.

‘Od včera již nemám více mléka,’ říká. ‘Musím té malé dát to, co jíme. Často máme jen jedno jídlo denně.’ Nada žije s dětmi v místnosti ve sklepě bez oken. Pro všechny tam ani není dostatek matrací na spaní.

Moje lůžko je často na holé podlaze. Nájem je vysoký a mladá žena žije na dluh. „Bojím se, a navíc se velmi stydím – ještě nikdy jsem nemusela prosit o pomoc,’ říká potichu Nada. Jejím jediným přáním je, aby se její bývalý život vrátil zpět. „Chceme, aby se situace uklidnila a my jsme se mohli vrátit do Sýrie.’

Ženy jako Manal a Nada potřebují vaší pomoc.
Prosím, podpořte CARE v pomoci syrským uprchlickým rodinám!

Zpátky k přehledu