Již téměř devět let sužuje Sýrii válka. Válečný konflikt přímo zasáhl miliony lidí a jsou to právě syrské ženy a dívky, které jsou negativními dopady války ovlivněny nejvíce. Často přebírají zodpovědnost za životy celé své rodiny. Snaží se sehnat dostatek potravy i oblečení a zajistit svým dětem šanci na přežití v podmínkách stižených nejen válkou, ale i aktuálními nepříznivými vlivy počasí.

Mrzlo a můj malý syn měl na sobě pouze slabé letní oblečení. Pokoušela jsem se ho přesvědčit, ať vše zaspí, ale on nepřestával brečet. Vůbec necítil své nohy, bál se. Celou noc se chvěl a plakal. Tvrdil, že jeho srdce se zastavuje, že zamrzá. Zabalila jsem ho do dek a přivinula k sobě. Ráno už nemohl popadnout dech. Jeho nohy byly jako led. Prosil mě, abych donesla topení, abych sehnala cokoliv, co nás zahřeje. S mojí šedesátiletou sousedkou jsme prohledaly všechny popelnice. Snažily jsme se najít alespoň nějaké plasty, kterými bychom dítě přikryly a zahřály. Co bychom daly za plastové tašky nebo kávové šálky, za cokoliv,“ vypráví matka malých dětí z Idlibu, kde místní ženy a celé jejich rodiny čelí utrpení v důsledku bombardování.

Copyright: Syria Relief / CARE

Žen s podobným příběhem je v oblasti severozápadní Sýrie nespočet. Každý den statečně bojují s nepříznivou situací v zemi, která velmi negativně ovlivňuje jejich každodenní životy.

CARE na místě aktivně pomáhá a snaží se zlepšit situaci žen i celých rodin.

Pomáhejte s námi na www.balikypomoci.cz  

 

Zpátky k přehledu