16. ledna 2018

SOS pro Severní Irák

Lidé žijící v oblasti severního Iráku nedávno opět získali naději na snesitelnější život. Konečně se utišil válečný teror způsobený okupací regionu bojovníky tzv. Islámského státu. Zatím tu ale není bezpečno, na mnoha místech se stále bojuje, region je rozvrácený a jeho obyvatelé potřebují naši pomoc.

Ve městě Mosul a v jeho okolí, v jedné ze severních provincií Iráku, byly boje za osvobození od nadvlády tzv. Islámského státu velmi zlé. Zcela zničily devět nemocnic a 76 ambulantních zdravotnických center. Další lékařská zařízení jsou vážně poškozená a chybí v nich léky a vybavení. Téměř 1,5 milionu lidí tu dnes nemá přístup k základní ani specializované lékařské péči.

CARE ČR s pomocí dárců opravuje nemocnice, které zachraňují životy.

Důsledkem je zvýšená nemocnost a úmrtnost na běžná onemocnění či podvýživu u dětí. Pro děti a starší lidi může mít i banální onemocnění dramatické následky, natož když je postihnou vážnější zdravotní problémy. CARE se proto v nejpostiženější oblasti západního Mosulu pustila do rychlé obnovy zdravotnických center, aby už tato válka nepřinášela žádné další oběti.

Dary pomáhají obnovovat zničená zdravotnická centra a vybavit je vším, co je nutné k ošetření raněných a nemocných, a zajistit základní léky pro ty, kteří v bojích přišli o vše.

Jacqui Symondsová, která v oblasti severního Iráku řídí programy CARE zaměřené na poválečnou obnovu, říká: „Zdravotní péče je tu jednou z největších potřeb, proto je nutné obnovit nemocnice a zpřístupnit obyvatelům Iráku mobilní zdravotnická centra. Uděláme všechno proto, abychom jim pomohli co nejdříve se vzpamatovat z děsivé války.“

Každé nově otevřené a vybavené zdravotnické centrum v severním Iráku znamená záchranu pro tisíce místních lidí, pro které by jinak byla lékařská péče zcela nedosažitelná. I malý dar proto pomůže vrátit zdraví alespoň jednomu z pacientů.

Suham Shivan with her children in her tent in Chamishku camp for displaced people near the city of Zakho in the Kurdistan Region of Northern Iraq, which shelters 26,736 people. The family fled the occupation of their village by armed militants in the Sinjar region of Northern Iraq.

Irácké děti, chlapec Araz a jeho sestra Saida, s maminkou Suham Shivan a dvěma dalšími sourozenci (na fotce nahoře) ze své rodné vesnice utekly před násilím. Nyní žijí v provizorním stanovém táboře a zatím se nemají kam vrátit. Teď v zimě je ze všeho nejvíce trápí časté nemoci. Lékařská pomoc je ale daleko, nemocnice jsou zničené. I banální nemoci proto ohrožují děti na životě.

Foto: Emily Kinskey/CARE

Zpátky k přehledu