22. dubna 2015

Šok a zděšení nikomu nepomohou

‘Šok a zděšení ze stále rostoucích rozměrů a množství obětí nám nepomůže vyřešit tuto tragickou situaci. Je neuvěřitelné, jaká minimální odezva – kromě výrazu zděšení – se zatím odehrála ze strany politické reprezentace, abychom se vypořádali s přílivem uprchlíků a zamezili dalším obětem.

 DSC3755Jsem přesvědčena, že i v budoucnu budeme čelit rostoucímu počtu uprchlíků, kvůli mnoha chronickým krizím na Blízkém východě, v severní a západní Africe. Je nepřijatelné, aby Středozemní moře bylo masovým pohřebištěm mezi kontinenty. Není možné, aby středomořské pobřežní státy zůstaly opuštěny a bez pomoci ze strany Evropské unie v takto složité situaci.

Konkrétní návrhy společných evropských opatření – jako je například předběžné přijetí uprchlíků v táborech UNHCR, které by byly zřízeny na severu Afriky, by neměly být jednoduše opuštěny z důvodu „přemístění’ subjektu našeho zájmu. Současně není příliš realistické – při bližším zkoumání politických systémů v regionu – aby Evropská unie dokázala sama, bez zapojení dalších aktérů, zmírnit přitažlivost nebezpečného útěku přes Středozemní moře.

Považuji za zásadní zahájit rozsáhlé informační kampaně a přijmout zmíněná opatření na podporu uprchlíků, a zamezit kriminálním činům s pašováním lidí. Chronické krize a války v regionu pochopitelně vyžadují konkrétní politická řešení, jenže doposud veškeré pokusy selhávají a zůstává jen tragická situace uprchlíků. A to je nutné změnit!’

Andrea Wagner-Hagerová, místopředsedkyně CARE Česká republika

 

Zpátky k přehledu