24. srpna 2017

Rwanda: Zázrak jménem mikropůjčka

Dva příběhy mladých žen z Rwandy ukazují, jak v praxi fungují spořicí skupiny a kurzy CARE, které chudým ženám umožňují začít s drobným podnikáním.

Z živořící samoživitelky úspěšnou podnikatelkou

Janette (vlevo) a Beatrice (vpravo) s ředitelem CARE ČR Janem Koubkem Kejzlarem.

Janette (20 let) pochází z chudé rodiny v jižní provincii Rwandy. Když v 17 letech nastoupila prvního ročníku střední školy, otěhotněla se stejně starým chlapcem. Její rodina ji za to odsoudila a zavrhla. Očekávali totiž, že se o ně coby jediná dcera z osmi dětí postará.

Janette prožívala těžké období, v pátém měsíci těhotenství dokonce přemýšlela o sebevraždě. Snažila se však uživit, a tak začala pracovat za 500 rwandských franků na den (což dělá méně než 1 dolar). Následně porodila zdravého chlapečka.

Jednoho dne za ní přišel komunitní pracovník a řekl jí, že organizace CARE pomáhá matkám samoživitelkám, takovým, jako je ona, a poradil jí, aby je vyhledala. Janette tomu nejdříve nevěřila a několikrát komunitního pracovníka odmítla, ale když přišel asi popáté, přece jen ji přesvědčil, aby se přidala do spořicích skupin VSLGs (Village Savings and Loan Groups).

Janette pod vedením CARE začala spořit. Zároveň prošla školením, jak se stát podnikatelkou, i když má jen velmi málo peněz. Když se jí podařilo naspořit 15 000 franků, koupila si prase za 10 000 franků a zbylých 5000 franků zainvestovala do pytle nezralých avokád. Když avokáda dozrála, prodala je za 7000 franků a za vydělané peníze nakoupila další avokáda a opět je se ziskem prodala. To úplně změnilo její postavení i způsob, jakým se na ni její rodina dívala. Díky obchodu s avokádem byla najednou schopná nakoupit fazole nejen pro sebe a své dítě, ale i pro ostatní členy rodiny. A když příbuzní viděli, že dokáže uživit všechny, rozhodli se, že ji opět přijmou.

Později si Janette z naspořených peněz koupila další tři prasata, dvě z toho darovala sousedům. Se zbylými penězi si založila mikro účet. Později prodala prase a společně s výdělkem z avokádového byznysu měla dost peněz, aby si koupila pozemek s lesem.

Krátce nato začalo být podnikání s avokádem velmi konkurenční. Proto se Janette rozhodla prodávat jinou zeleninu (diverzifikovala nabídku podle poptávky) a soustředila se na prodej prasat, což skvěle zafungovalo. Vydělané peníze si nadále spořila na účtu.

K našetřeným penězům si poté Janette vzala půjčku od spořicí skupiny a koupila čajovou plantáž, kde zaměstnala šest lidí. Plantáž si na sebe vydělala, takže Janette bez problémů platila mzdu svým zaměstnancům, splatila půjčku a něco i ušetřila. Jejího otce začalo její podnikání zajímat, protože obdivoval, jak se jí daří. Janette proto otci nabídla, že ho zaměstná jako správce plantáže. Její matka se zase začala starat o prasata a bratr o les, a dnes je všechny Janettino podnikání živí. Janette má v tuto chvíli na svém spořicím účtu přes třicet tisíc franků, ale hlavně vlastní byznys a respekt rodiny i sousedů.

Chlapec, se kterým otěhotněla a on se s ní rozešel, si ji nyní nadbíhá a chce si Janette vzít. Ale Janette ho odmítá. Svou budoucnost vidí jinak: „Vím, odkud pocházím, kdo jsem, a vím, kam mám namířeno, proto toho teď nemůžu nechat. Vážím si podpory, kterou jsem od CARE dostala, a chci být dobrým vzorem pro ostatní dívky. Jsem hrdá a vděčná, že si na sebe díky CARE dokážu vydělat. Poznala jsem důstojný život a chci se dál zlepšovat a zastupovat místní dívky.“

Jak chudá dívka ke štěstí a soběstačnosti přišla

Mladá žena Beatrice pochází z velmi chudé rodiny v Huye ve Rwandě. Dětství trávila jen s matkou a starší sestrou, otec rodinu opustil. Matka měla problém dcery sama uživit, všechny byly často nemocné a živořily. Beatrice musela opustit střední školu a najít si práci na stavbě domu, aby matce pomohla. Protože však byla velmi mladá, dostávala nižší plat než ostatní zaměstnanci.

V té době se Beatrice doslechla o CARE, že hledají dívky, které musely zanechat školy anebo otěhotněly v nízkém věku. Šla se tedy organizaci nahlásit, protože si myslela, že jí dají peníze. Místo toho ji ale CARE zapojila do svého programu a Beatrice se začala učit, jak správně spořit a podnikat.

Když byl dům, na jehož stavbě tehdy Beatrice pracovala, postavený, nedařilo se jí sehnat novou práci. Proto si, poučená z kurzů, vzala půjčku od místní spořicí skupiny a začala prodávat zeleninu. S vydělanými penězi splatila půjčku a za zbylé peníze koupila prase. Když bylo prase vykrmené, prodala ho a pořídila si býka. Kromě toho pokračovala v podnikání se zeleninou a výdělky si spořila. Později prodala býka a opatřila si krávu, která porodila tele, a tak rodina Beatrice mohla nejen pít, ale i prodávat mléko.

Otec, který s rodinou nežil, se dozvěděl, jak dobře se Beatrici v podnikání daří. Začal se snažit ke své původní rodině vrátit, ale Beatricina matka ho odmítala. Beatrice ji ale nakonec přesvědčila, aby otce vzala na milost.

Peníze, které získala prodejem mléka, si Beatrice dále ukládá na spořicí účet. Nedávno její kráva znovu porodila tele, a tak mají další mléko pro sebe i na prodej. Otec už s nimi opět žije a chová se k rodině hezky. „Děkuji lidem z CARE za vše, co pro mě udělali. Hrozilo mi, že umřu, ale teď jsem zdravá a silná a dokážu se postarat o rodinu,“ říká Beatrice.

 

Text a foto: Kateřina Struhová/CARE

Zpátky k přehledu