26. února 2008

Rwanda: Nesnesitelná tíže bytí

Mentoři ve službě dětem
Když CARE Rakousko přišla do rwandské vesnice okresu Kamonyi, kde Marie-Luise Muhorakeyes žije, získala Marie-Luise možnost vybrat si jednoho dospělého jako svého osobního mentora či mentorku. ‘Já jsem si zvolila svou Nkundabanu sama, ‘ říká Marie-Luise pyšně. Nkundabanou, neboli mentorkou pověřila jednu ženu ze sousední vesnice, která jí občas udělila přátelskou radu. CARE pak pomohla k zavedení úkolu mentorky, který Claudine Mukamana ochotně přijala.  Nkundabana znamená v řeči Kinyarwanda cosi jako: „Ti, kteří milují děti“. A dnes se Claudine vedle svých vlastních pěti dětí stará ještě o tři rodiny sirotků.

Vědění dodává sílu
‘Sirotci žijí v naší společnosti zcela odděleně, mnozí se na nich dokonce obohacují, berou jim půdu a ignorují jejich utrpení, ‘ popisuje Claudine situaci osiřelých dětí ve Rwandě Na workshopech pořádaných CARE se naučila zacházet s dětmi postiženými traumatem způsobeným genocidou a dnes ví, jak může dětem účinně pomoci. Na program školení se dostala rovněž dětská práva, zvládání konfliktů, zdraví a hygiena. ‘Vzdělávání je pro nás ohromně cenné. Nikdo z nás dospělých tady nemohl ukončit základní školu. My nevíme nic.’ Nové vědomosti dodávají sílu, což zažila Nkudabana sama velice dobře.  Potvrzuje, že její sebevědomí stouplo, když získala možnost seznámit se s dětskými právy.

Poskytněme dětem ochranu
Při jedné z návštěv se Claudine od ustrašené Marie-Luisy dovídá o sousedovi, který číhá na Marie-Luisu a na její sestry. ‘Hned jsem si s tím mužem promluvila, samozřejmě všechno popřel. Ale on dobře ví, že my Nkundabany máme dobré spojení s úřady. Jestli obtěžování nepřestane, udám ho. Udělám všechno pro to, abych chránila své děti.’ Za Claudininými zády se na mne usmívá Marie-Luise. Má teď někoho, o koho se může opřít, kdo jí pomáhá nést těžký osud. ‘Taky bych se jednou chtěla stát Nkundabanou, ‘říká mi tiše, když vycházíme.

Vyznamenání
Model Nkundabana je jedním z nejúspěšnějším projektů CARE na severu Rwandy. Projevilo o něj zájem mnoho dalších afrických zemí, které se snaží vybudovat  podobné struktury.  24. května 2007 byl vedoucí projektu CARE Elie Nduwayezu osobně přijat v Bruselu prezidentem Evropské komise José Manuelem Barroso a tento projekt představen jako jeden ze šesti výjimečných projektů podporovaných Evropskou unií.

Zpátky k přehledu