06. srpna 2015

Rwanda: Chili farmářka Marie nastartovala vesnickou ekonomiku

Během genocidy v roce 1994 přišla Marie Consolee o manžela a jedno dítě. Ale dnes, po dvaceti letech, před sebou bývalá učitelka vidí lepší budoucnost. „Už nemusím žebrat. Vše, co potřebuji, si už dokážu obstarat sama.’

eyd-rwanda-chill-farmerNa venkově Rwandy, kde kromě Marie žije více než 80 % obyvatelstva země, je velká chudoba. Marii s rodinou, kterou tvoří ona sama, její přeživší syn a osiřelé neteře, často nezbylo nic jiného než prosit sousedy o peníze. Tu a tam jí pár franků vynesla nádenická práce na poli, zpravidla to však nebylo víc než 40 amerických dolarů za měsíc. V roce 2009 vstoupila Marie do malé spořicí skupiny Village Savings and Loan Group, kterou organizuje CARE.

Společně s 30 lidmi z vesnice se Marii podařilo našetřit dostatek peněz na drobné podnikání. Postupně se situace začala otáčet. Devět měsíců poté, co Marie vstoupila do spořicí skupiny, se mohla ucházet o první půjčku.

Věděla, že chili papričky se stabilně prodávají za dobrou cenu, a tak si půjčila 50 000 rwandských franků (přibližně 60 dolarů) a nakoupila sazeničky. Počasí onoho roku bylo velmi suché, ale díky rozsáhlé síti a pomoci přátel se Marii podařilo vytrvat.

„Změnila jsem si život.’

Více informací je k nalezení na webových stránkách EUROPEAN YEAR OF DEVELOPMENT

Zpátky k přehledu