15. prosince 2014

Rok konfliktu v Jižním Súdánu

Dnes – 15. prosince – je to právě rok, co v Jižním Súdánu vypukl násilný konflikt, který přivedl místní obyvatelstvo na hranici hladomoru. Navzdory nepřestávajícím bojům a těžkým podmínkám se v průběhu roku 2014 podařilo CARE a dalším humanitárním organizacím zachránit tisíce životů, vybudovat sanitární zařízení, organizovat potravinové programy, poskytovat prenatální péči matkám, distribuovat potraviny, semena a osivo, rybářské potřeby, či zajistit, aby místní lidé měli čistou vodu. V úsilí budeme i nadále s Vaší pomocí pokračovat!

Photo. MaryMary
Mary se chystá na porod svého šestého dítěte. Vzhledem k nejisté bezpečnostní situaci ve městě, ve kterém žila, se přestěhovala asi hodinu cesty dále a místní zdravotnické středisko je pro ni teď ještě méně dostupné. Nebude rodit v tomto středisku a při porodu jí nebude žádný zdravotník oporou. Její jediné setkání se zdravotnickým personálem probíhají během prenatálních vyšetření, ve kterých, jak Mary doufá, bude moci pokračovat navzdory vzdálenosti. Zdravotnické centrum, které navštěvuje, bohužel neposkytuje nutriční podporu v průběhu těhotenství a ani během kojení. Kdyby centrum takové služby poskytovalo, je vysoce pravděpodobné, že Mary by byla do takového programu zařazena. Bez této podpory je v ohrožení nejen zdraví Mary, ale i zdraví jejího ještě nenarozeného dítěte.

Photo. The Head ChiefVůdce
Vůdce komunity má velké obavy z utrpení lidí, které každodenně vidí kolem sebe, a zejména z hladu, kterému čelí místní obyvatelstvo. Je tu jen málo polí pro pěstování plodin, žádný dobytek ani možnost rybaření. Většina z 50.000 lidí žijících v tomto regionu má jen jedno jídlo denně. Staří lidé za vůdcem přicházejí a říkají, že neviděli tolik utrpení od roku 1991, a že očekávají, že teď to bude ještě horší. Hlad s sebou přináší nemoci. Téměř každá rodina již má nějakého člena zasaženého chorobou. I když vůdce komunity doufá v mír, je připraven při hledání potravy koncem tohoto roku odvést komunitu do Etiopie. Ví, že mnozí z lidí to nezvládnou, ale bez vnější pomoci mu na záchranu komunity nezbývá mnoho jiných možností. Existují také obavy, že pokud se nezvýší pozornost a financování poskytnuté v této krizi, CARE bude muset odejít také. Jsme jediná organizace podporující všech sedm vesnic, které tento vůdce spravuje, proto nám vysvětluje, že s naším odchodem by definitivně přišli o veškerou naději. Ukazuje kolem sebe a říká: ‘Pokud byste chtěli vidět podvyživené děti nebo hladové matky bez mléka pro své děti, mohl bych zavolat lidi ze všech těchto domů a shromáždit je tu hned teď před vás.’

Zpátky k přehledu