09. září 2013

Projekce filmu “Bangladesh – The Hands, that sew your Shirt“

 

Jménem organizace CARE Česká republika  Vás srdečně zveme na premiéru filmového dokumentu “Bangladesh – The Hands, that sew your Shirt“ v  Mramorovém sále České spořitelny v Praze.

Projekce filmu se uskuteční ve čtvrtek 3. října 2013 od 18:30 hodin. Kromě filmového dokumentu CARE se můžete těšit na diskusi na téma: ‘Co můžeme udělat my, spotřebitelé?’.  

Dokument vypráví příběh textilní dělnice Sabiny z Bangladéše. Sabina, které je 17 let, je jednou z mnoha dívek pracujících v Dháce. Její ruce jsou dvě z osmi milionů rukou v Bangladéši, které šijí naše oblečení v nejnepříznivějších podmínkách. Den po dni. Často deset až dvanáct hodin denně. Doprovázeli jsme Sabinu do práce, domů do jedné z chudinských čtvrtí Dháky a do její rodné vesnice. Vedle osobního příběhu Sabiny vypráví film o programu CARE SEEMA, který pomáhá zlepšit její život a život dalších.

Po tragické nehodě v Rana Plaza v dubnu tohoto roku (zřícení textilní továrny s více než 1.100 mrtvými, převážně ženami) jsou bezpečnostní podmínky v (nejen textilních) továrnách žhavým tématem. S projektem SEEMA se CARE zasazuje o zlepšení životních a pracovních podmínek dělnic. V rámci mimopracovních setkání jsou v projektu ženy školeny v oblasti budování osobnosti, pracovního práva, komunikace či řešení konfliktů. V projektu se pracuje nejen se ženami pracujícími v továrnách, nýbrž i s vládou, vlastníky továren, odborovými organizacemi, pronajímateli, lokální elitou, jakož i s „mastaans“ („silnými muži“ v příslušné čtvrti).

Jde nám o to změnit postoj k hodnotě práce v textilních továrnách ve společnosti obecně a reflektovat jakou roli hraje v této oblasti pohlaví. Jde také o to usilovat o vytvoření prostředí respektu vůči práci a námaze dělníků a dělnic, pro které práce v často velice špatných podmínkách zpravidla představuje jediné východisko z absolutní chudoby. Dodržování pracovních a lidských práv v oblasti zpracování textilu musí být vyžadováno, prosazováno a kontrolováno i vládami a jednotlivými státy, kde tento textil často končí svou cestu na pultech obchodů. K tomu mohou podstatně přispět i občané a spotřebitelé v Evropě. 

Budeme velmi potěšeni, pokud se filmové premiéry a následné diskuse zúčastníte. Svou účast prosím potvrďte do pondělí 30. září 2013 na e-mailovou adresu dominika.bednarova@care.cz.

Těšíme se na setkání s Vámi!

___________________________________________________________________________________

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili! Děkujeme Vám za Vaši podporu, díky které můžeme jít v našich aktivitách stále dál a dál a pomáhat více a více lidem! 

Děkujeme, že nám pomáhate pomáhat! 

Fotografie z premiéry dokumentu “Bangladesh – The Hands, that sew your Shirt“ zde!

Zpátky k přehledu