06. ledna 2016

Příběh z Ugandy: Z pijana zodpovědným manželem

S Patrickem Okello se potkáváme nedaleko Gulu, města na severu Ugandy, které je od hlavního města Kampaly vzdálené asi pět hodin jízdy. Před dvaceti lety zde zuřila krvavá občanská válka, až v roce 2006 byla uzavřena dohoda o příměří.

Obzvláště ženy utrpení této války krutě poznamenalo. A bohužel ani dnes není v Ugandě násilí na ženách a dívkách výjimkou. CARE se zde proto snaží ženy posílit a zlepšit jejich ekonomickou, ale i psychosociální situaci.

Uganda HIs2 1Bez pomoci a začlenění mužů se však neobjedeme, čímž se znovu dostáváme k Patrickovi. Není pro něj snadné se do té doby vracet, pak však začne své někdejší chování líčit takto: „Až moc jsem pil a všechny peníze, které byly pro rodinu, jsem utratil za alkohol.’ Přiznává, že na svou rodinu přitom zapomínal. Jeho manželka musela sama zastat výchovu dětí, péči o domácnost i práce na poli, na Patrickovu pomoc se totiž spolehnout nemohla. A to bohužel není vše: „Svou ženu jsem taky občas bil.’

Díky podpoře CARE a partnerských organizací se začal život Patricka a jeho rodiny, kterou kromě ženy Eveline tvoří šest potomků, obracet k lepšímu. Ačkoli Patrick přiznává, že konzumaci alkoholu pro něj nebylo lehké omezit, podařilo se mu nakonec přestat pít. Na kurzech CARE se také naučil význam plánovaného rodičovství, péči o zdraví své ženy a dětí, důležitost vzdělání a vzájemného respektu v manželství. A také že pomoc při náročných denních úkonech přispívá k lepšímu, pokojnému soužití. Patrick se stal takzvaným „modelovým mužem’.

Nepal PatrickNaše zkušenost ukazuje, že právě tito mužští „modelové’ mají na společenství místních silně pozitivní vliv. Patrick se nyní jako mentor věnuje deseti dalším domácnostem: Předává tak získané vědomosti a vlastní zkušenosti dál. Na návštěvy rodin jej doprovází manželka Eveline coby očitý svědek toho, jak se situace jí a jejich dětí od Patrickova obratu zlepšila. Nyní panuje v jejich rodinném životě pokoj a mír.

„Někteří muži si myslí, že jsem slabý, protože pracuju spolu s manželkou a dělíme se o zodpovědnost,’ vypráví Patrick. Avšak ti, co jeho rodinu lépe poznají, dojdou k opačnému závěru: „Když začne má žena povídat o tom, jak se její život změnil k lepšímu, jak pokojný je nyní náš rodinný život a že všechny děti chodí do školy, uvědomuju si plně přednosti současného stavu.’

Katharina Katzer, CARE Rakousko

 

Zpátky k přehledu