09. listopadu 2016

Příběh z Gruzie: Žena, která se nevzdává

Paní Leila žije v městečku Senaki v západní Gruzii s dcerou ve skromném dvoupokojovém bytě. Během svého života se potýkala s bolestnými problémy, ale navzdory tomu, že tragicky přišla o syna i manžela, nikdy neztratila naději, motivaci a radost ze života. Proto je hnací silou i pro své okolí.

Leila byla šťastně vdaná a měla dvě děti: dceru a syna. Hudba byla její životní vášní, pracovala jako učitelka hudby. Pak se jí však život obrátil naruby. Na začátku devadesátých let, po rozpadu Sovětského svazu, zažila Gruzie drsné změny doprovázené občanskou válkou a chudobou. Region Samegrelo byl jeden z nejvíce postižených oblastí v rukou zločineckých gangů, které okrádaly místní obyvatele a narušovaly jejich klidné životy. Mezi bezpočtem rodin, kterým bylo ublíženo, zažila Leila největší možnou tragédii. Jednoho večera roku 1993 se vracela domu se svým dvaadvacetiletým synem. Najednou zaslechli v blízkosti výstřely, které nebyly v Samegrelu až tak neobvyklé. Než stačili najít úkryt, byl Leilin syn zabit náhodnou kulkou. „Ztráta mého milovaného syna mi vzala část mé duše, od té doby se necítím sama sebou,” vzpomíná Leila se smutkem.

Nadále se však snažila být oporou pro ostatní členy rodiny. „Vždy je možné najít trochu naděje a žít dál i v časech plných žalu.” Leila pracovala, starala se o manžela a dceru. Těžkým časům ještě ale nebyl konec. Leilin manžel se nevzpamatoval z tragické smrti svého syna a zemřel dva roky po něm. Navzdory jedné ráně po druhé zůstala Leila věrna svému principu nikdy se nevzdat. Přestože je silná osobnost, byla zaplavena žalem a bolestí natolik, že to mělo dopad na její zdraví. V roce 2004 utrpěla mrtvici, která jí odsoudila k životu na invalidním vozíku. Kvůli tomu musela opustit práci v hudební škole a byla odkázána na pasivní život doma, který pro ni byl neúnosný.

V roce 2015 začala CARE na Kavkazu (s finanční podporou Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci programu zahraniční rozvojové spolupráce) s realizací projektu Zvyšování kvality a pracovních příležitostí pro ženy s postižením v Gruzii. Projekt je realizovaný ve třech gruzínských obcích, jimižjsou Abasha, Samtredia a Senaki a nabízí příležitost zaměstnání a příjmů pro ženy s postižením.

V rámci projektu byla vyhlášena otevřená výzva pro sociální podniky, které byly ochotny zaměstnat ženy s postižením. Jedním z vítězů v obci Senaki byla kooperativa Soplis Imedi – naděje pro vesnici, která produkuje ořechy. A protože je Leila v Senaki známá jako chytrá, čestná a motivovaná žena, vytvořili pro ni v družstvu pracovní pozici, kterou může vykonávat i při svém zdravotním stavu. „Tato příležitost přišla jako zázrak, opravdu jsem se toužila vrátit do práce i přes můj fyzický stav,” říká Leila. „Jsem šťastná, že můžu opět pracovat. Už nejsem odříznutá od světa a nevisím na krku své dceři,” říká Leila s nově nalezeným elánem. „Hlavní zdroj radosti z mé práce je možnost osobního rozvoje, a že můžu opět vést společenský život.”

Vedoucí kooperativy každý den Leilu doveze do práce a zpět domů. Tvrdí, že je Leila vzorem síly, naděje a optimismu pro všechny zaměstnance. Leilin příběh je také příkladem toho, jak CARE podporuje lidi v nouzi a působí jako katalyzátor pozitivní změny ve společnosti.

Proč a jak pomáhá CARE v Gruzii?

  • Ženy s hendikepem jsou v tradičně patriarchální společnosti Gruzie často odsunuty na okraj společnosti a nemají ani oporu ve zdejším sociálním systému.
  • CARE ČR pro gruzínské hendikepované ženy organizuje školení a motivuje místní kooperativy k vytváření vhodných pracovních pozic.
  • Díky projektu získalo v loňském roce 55 žen lepší pracovní příležitosti a 8 žen s hendikepem bylo zaměstnáno v zemědělských kooperativách.
  • Projekt v Gruzii byl podpořen z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR v letech 2015-2016. Spolufinancován je z darů českých dárců.
  • Více o projektu se dočtete zde.

Zpátky k přehledu