17. března 2014

Pouštní maraton ‘Dead2Red’ pro syrské uprchlíky

 

AmalAmal (28) utekla ze Sýrie do Jordánska. Zde pracuje jako dobrovolnice pro CARE a stará se o své krajany, kteří jako ona museli uprchnout z jejich rodné Sýrie do Jordánska.

V Sýrii byla Amal učitelkou. Svým během na ‘Dead2Red’ – maratón od Mrtvého k Rudému moři chtěla vyjádřit podporu syrským dětem, které nemohou chodit kvůli konfliktu do školy.

Amal byla členkou CARE týmu 10ti běžců, kteří 13. a 14. března proběhli 242 km pouští, přesně na třetí výročí vypuknutí krize v Sýrii.

 

Amal nám vyprávěla její příběh a to, proč se běhu zúčastnila:

‘Předtím než jsem musela utéct do Jordánska, jsem vyrůstala v palestinském uprchlickém táboře Yarmouk v Damašku a byla jsem učitelkou angličtiny.

Je to již téměř dva roky, co jsem naposledy stála před moji třídou ve škole Al Emleha. Někdy jsem musela během mých hodin doslova křičet, aby mě studenti přes ohlušující rány bomb a řev tanků vůbec mohli slyšet.

‘Láme mi srdce, když děti nemohou chodit do školy.’

Tady v Jordánsku registruji uprchlíky v uprchlickém centru CARE v Ammánu. Mé srdce puká pokaždé, když se mi rodiny svěřují, že jejich děti nechodí do školy.

Mnoho rodin si nemůže dovolit platit školní autobus, tužky nebo učebnice. Tyto rodiny se snaží přežít a nemají ani dostatek peněz na nájem, jídlo a léky. Často jsou dokonce nuceny pracovat i děti, aby se rodiny mohly vůbec uživit.

Před několika týdny se mi svěřil otec jedné rodiny z Homs, že jeho desetiletý syn byl nejlepší ve jeho třídě. Ale když byl jeho otec, který pracoval jako inženýr v Sýrii, vážně zraněn odstřelovačem, museli uprchnout do Jordánska.

Nyní jeho syn pracuje od brzkého rána až do pozdních nočních hodin v restauraci, protože jeho otec se nemůže hýbat kvůli těžkému zranění. Za den si vydělá v přepočtu asi 130 korun a stará se o své rodiče a mladší sourozence.

Viděla jsem, jak se vysokému muži zalily oči slzami, když mi řekl: ‘Mé dítě by nemělo pracovat, mělo by chodit do školy a učit se. Zaslouží si lepší budoucnost.’

‘Některé z mých studentů už nikdy neuvidím.’

Od svých devíti let jsem chtěla být učitelkou a velmi doufám, že když válka skončí, budu moci opět pracovat jako učitelka v Sýrii. Některé z mých studentů už asi nikdy neuvidím.

Na Facebooku jsem četla, že jeden z mých oblíbených studentů jménem Mohamed byl zabit. Byl na cestě do kadeřnictví, když ho zasáhla tříska z granátu a propíchla mu srdce.

Lékaři v táboře Yarmouk pro něj nemohli nic udělat. Potřeboval uměle dodávat kyslík, ale elektřina nebyla dostupná několik dní. Chtěli ho vzít do nemocnice, ale neměli k dispozici žádná auta, autobusy, ani sanitky, aby ho mohli odvést do Yarmouk. Jeho srdce se zastavilo v říjnu 2012.

V listopadu téhož roku, jsme se vrátili na několik týdnů do Sýrie. Myslela jsem si, že se situace zlepšila. Můj domov mi navíc velmi chyběl.

Vždy jsem byla dobrá v hledání těch správných slov ve správný čas. Chtěla jsem použít tento svůj talent a poskytnout matce Mohameda slova útěchy, které by jí pomohly vyléčit její zlomené srdce.

Ale když jsem zaklepala na její dveře, poprvé v životě jsem cítila, jako by mi někdo vyrval jazyk z úst. Když jsem se podívala do očí matky, která ztratila své dítě, moje slova byla prostě nevhodná.

Co jí mám říct? Co bych mohla říct, abych aspoň trochu zmírnila její bolest? Vzala jsem ji do náruče. Velmi dlouho jsme spolu plakali.

‘Běžela jsem za děti v Sýrii’

Nikdy jsem nebyla velkou běžkyní, ale když jsem běžela přes poušť, byl to Mohamed , který mi dával vytrvalost. Myslela jsem na smutek v očích jeho matky.

Doufám, že každým krokem, který jsme jako CARE tým udělali, jsme se přiblížili k světu, v němž žádná syrská matka už o své dítě nikdy nepřijde. Běžela jsem za děti v Sýrii. Za děti, které mají právo chodit do školy, učit se, žít v míru a bez starostí, cítit se v bezpečí a být šťastnými.

 

Více o CARE týmu a ‘ Dead2Red ‘ běhu :

http://care.cz/cz/tisk/tiskove-zpravy/147-t

Další zprávy o syrských uprchlících :

http://care.cz/cz/novinky/137-bez-domova-v-krut

http://care.cz/cz/novinky/127-syrsk

http://care.cz/cz/novinky/123-syrsk

http://care.cz/cz/novinky/111-syr

http://care.cz/cz/novinky/108-jord

http://care.cz/cz/novinky/102-krize-v-s

http://care.cz/cz/novinky/100-syr

Zpátky k přehledu