16. ledna 2017

Poslední zpráva z Aleppa

Aleppo na tom nikdy nebylo hůř.

Foto: Ahmad Makiya/CARE

„Moje žena má za dva dny rodit, to je jediná věc, na kterou teď dokážu myslet. Zároveň ale ztrácím nervy. Naše nemocnice musí fungovat, naše návštěvy v terénu musí pokračovat,“ řekl nám lékař MUDr. Okba Doghim působící v syrském Aleppu. „V těchto dnech stále více žen v Sýrii rodí dříve, a to už v sedmém měsíci. Jsou tak traumatizované neustálým bombardováním, že u nich stres vyvolává předčasný porod.“

MUDr. Okba Doghim je urolog a ředitel jedné ze syrských humanitárních organizací podporovaných CARE. Tato organizace provozuje 21 ambulancí v regionu a úzce spolupracuje také s Bílými přilbami při poskytování akutní lékařské pomoci.

Bombardování místo příměří

„Aleppo na tom nikdy nebylo hůř. V noci 14. prosince jsme se pokusili evakuovat 20 zraněných lidí na základě smlouvy o údajném příměří. Po dosažení evakuačního bodu nás syrská vláda odmítla pustit ven s tvrzením, že o žádném příměří nebo zastavení palby nemají informace. Pak jim bylo řečeno, že další evakuace by mohly začít v devět ráno následujícího dne. Místo toho však přišlo těžké bombardování a příměří v Aleppu bylo porušeno. Dopadlo kolem deseti tříštivých bomb a všude kolem leželi na zemi zranění lidé. Situace je opravdu strašlivá.“

Tak zní svědectví doktora Abdelsalama, který pracuje v turecké pobočce organizace Syria Relief and Development, což je jeden z našich syrských partnerů.

„Prosím, zachraňte nás.“

„Prosím, zachraňte nás.“ Podobné zprávy nám poslední dny chodí od našich syrských kolegů v Aleppu. Prosí v nich celý svět, aby zastavil smrtící útoky a závažné porušování lidských práv, kterým trpí každý den. Doufáme, že tato zpráva nebude zároveň jejich poslední.

Hrůzy páchané v Aleppu jsou nepopsatelné. Pokračující útoky na civilisty je drásavé sledovat a my znovu vyzýváme všechny strany konfliktu, aby ukončily zvěrstva, která páchají na nevinných lidech.

Lidé v Aleppu potřebují v těchto zoufalých hodinách naši podporu. Musíme pro civilisty udělat vše, co je v našich silách. V nepřijatelné katastrofě jsou lapeny zraněné děti, které neznají nic jiného než válku, matky truchlící nad smrtí svých dětí a manželů i muži odpočítávající hodiny svého života před popravou. Všichni ti potřebují naši pomoc a to okamžitě.

CARE je na místě

CARE pomáhá syrským uprchlíkům, poskytuje jim nouzové jídlo, přikrývky a léky pro rodiny s dětmi. Během syrské krize CARE dosud pomohla 3,4 milionu lidí, a to zejména uprchlíkům v Jordánsku, Libanonu, Turecku a Egyptě. Spolu s partnerskými organizacemi CARE poskytla životně důležitou pomoc také 1,7 milionu lidí přímo v Sýrii. CARE podporuje rodiny pomocí hygienických balíků a balíků potravin obsahujících rýži, čočku, maso v konzervách a rostlinné oleje.

Na pomoc syrským uprchlíkům z Aleppa můžete přispět zde.

Zpátky k přehledu