19. září 2014

Pochod pro podnebí

Na mnoha místech působnosti organizace CARE po celém světě pociťujeme stále častěji a s rostoucí intenzitou viditelné dopady změn klimatu: extrémní počasí, sucha, povodně. Extrémní počasí dnes zasahuje 10% planety – na rozdíl od méně než 1% ještě před pár desítkami let.

Smutnou skutečností je, že změnami klimatu nejvíce trpí lidé v nejchudších oblastech světa, kteří přitom za klimatické změny nenesou téměř žádnou vinu.

1979579 10152339833409489 1801493319 nNebezpečně rychle se blížíme k okamžiku pravdy pro chudé, naše děti a pro budoucí generace.

V případě, že mezinárodní společenství neodsouhlasí a nerealizuje přísnější opatření ke snížení znečištění ovzduší, a pokud firmy, občanská společnost, obce a jednotlivci nedokáží jednat společně, dostaneme se k bodu, před kterým už vědci varovali, kdy nebude možné zvrátit proces klimatických změn s dalšími katastrofálními následky.

Dva následující roky budou rozhodující k tomu, aby se této katastrofě zabránilo. Probíhající jednání a úsilí by v prosinci 2015 měla završit mezinárodní dohoda o změně klimatu. Závazky, které vlády prozatím přijaly, bohužel zdaleka neodpovídají nezbytným krokům ke snížení znečištění životního prostředí a k potřebnému přizpůsobení se důsledkům klimatických změn. V reakci na tento kritický stav svolal generální tajemník klimatický summit OSN, který se koná tento měsíc v New Yorku a zúčastní se ho mnoho vrcholných představitelů států, včetně prezidentů Spojených států a Číny. Českou republiku na summitu zastupuje ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Občanské iniciativy pořádají při této příležitosti ve městech po celém světě pochody, kterými chtějí zástupcům vlád na summitu dát najevo, že přijetí nezbytných opatření je v zajmu nás všech. Největší z pochodů- Climate March – se bude konat v neděli 21. září v New Yorku, kdy na podporu klimatu bude pochodovat 500 000 lidí. Pochody se snaží upozornit také na skutečnost, že se jedná o řešitelný problém a existuje mnoho příkladů úspěchů a pozitivních kroků, které v tomto směru udělaly tisíce organizací po celém světě, včetně CARE.

CARE bojuje proti klimatickým změnám po celém světě: globálními výzvami směrem k mezinárodnímu společenství; v lokálních programech, kde pomáhá lidem přizpůsobit se klimatickým změnám; pomocí v krizových situacích, kdy jsou lidé zasaženi extrémním počasím, nebo také obecněji: prostřednictvím posílení chudých obyvatel, zejména žen a dívek. Vzhledem k tomu, že změny klimatu se přímo dotýkají naší práce a našich programů, ve kterých bojujeme proti chudobě, se mnoho zaměstnanců CARE International, včetně generálního tajemníka Roberta Glassera, rozhodlo pochodu v New Yorku zúčastnit.


Více o pochodu
organizovaném v New Yorku a dalších městech najdete zde: www.peoplesclimatemarch.org

Přečtěte si více o práci CARE v oblasti klimatických změnhttp://www.careclimatechange.org

Zpátky k přehledu