31. října 2018

Po zemětřesení a tsunami život na Sulawesi utichl

Koncem září 2018 zasáhlo Indonésii ničivé zemětřesení o síle 7,5 stupňů Richterovy škály. Několik silných otřesů postihlo zejména indonéský ostrov Sulawesi a zkázu dokonala následná šest metrů vysoká vlna tsunami. Rozsah neštěstí byl a zůstává obrovský: více než dva tisíce lidí přišly o život, přes deset tisíc dalších bylo zraněno a další stovky se nadále pohřešují. Zemětřesení bylo nejsilnější v hustě osídleném městě Palu. Vlna tsunami, následné sesuvy půdy a nestabilní bahno pohltily celé vesnice i se svými obyvateli. Na místě okamžitě po neštěstí začali zasahovat humanitární pracovníci. CARE zde zajišťuje rodinám provizorní ubytování, jídlo, pitnou vodu a hygienické potřeby.

Oblasti Donggala, Mamuji a Parigi Moutong na ostrově Sulawesi byly dlouho odříznuty od vnějšího světa. Ulice jsou pokryty troskami domů, blátem a balvany. Obyvatelé žili několik týdnů venku nebo ve stanech: většina domů je totiž v troskách, lidé se navíc obávali následných otřesů. „S rodinou jsme si postavili stan na místě, kde stával náš dům,“ říká Amimei (na úvodním snímku). „Stále se bojím zemětřesení a tsunami, ale zkrátka jsme chtěli alespoň zůstat doma na naší vlastní půdě.“

Třicetiletá Dian popisuje úlevu, kterou navzdory všem tragickým událostem pociťuje: „Moje rodina přespávala dva týdny v dodávce asi 300 metrů od našeho domu. Teď už jsem ale šťastná, protože všechny mé děti přežily a daří se nám dobře.“

Zemětřesení a následná vlna tsunami zničily přes 65 000 domů, stovky škol a nemocnic. Kvůli kontaminované vodě a nedostatku hygienických prostředků stále hrozí, že propukne epidemie nakažlivých nemocí přenášených vodou. Zmírňování následků katastrofy se CARE na Sulawesi bude věnovat několik následujících let. Humanitární pomoc pomůže v prvních měsících naplnit ty nejnaléhavější potřeby: nakrmit oběti katastrofy, poskytnout jim přístřeší a první pomoc. Návrat k normálnímu životu na ostrově Sulawesi bude ale trvat několik let.

Dian (30) a survivor of the tsunami, sits with her children on sofas in front of her house, with a ship stranded by the tsunami in the backgorund.

She says "Our family have been sleeping in a pickup truck located around 300 meters from my house for about two weeks now but I'm happy, because all my children are alive and well."

Wani Village, Donggala, Central Sulawesi, Indonesia.
 

Dian sedí s dětmi na pohovce před domem, za ní je vidět loď vyplavená vlnou tsunami na pobřeží.

Foto: Fauzan Ijazah/CARE

Zpátky k přehledu