04. září 2014

Od traumatu k tvořivosti

‘Po útěku ze Sýrie do Jordánska jsem čtyři a půl měsíce nedokázala s nikým mluvit. Dokonce ani s mojí vlastní rodinou,’ vzpomíná 17 letá Aya. Aya je jednou z 22 Syřanů, Iráčanů a Palestinců, kteří hráli v divadelní hře ‘Wa Yabqa Al Amal’ (Naděje neumírá) při příležitosti Světového dne uprchlíků (20. června).

painitng girl 350Děti divadelní hru napsaly, navrhly vlastní kostýmy, vyzdobily jeviště a nakonec hru i pro ostatní odehrály. Hra vypráví o touze po vlasti a o tom, jak nezbytná je pravidelná školní docházka a příprava do školy.

‘Náš region byl cílem těžkého ostřelování, mnoho dívek bylo uneseno, a nakonec bombardovali i náš dům. Moji rodiče, moje sestry a bratři, celá moje rodina žila v nepřetržitém strachu. Proto jsme se asi před dvěma lety rozhodli uprchnout ze Sýrie do Jordánska,’ vypráví Aya.

Není nic hroznějšího než válka! Když jsme přišli do Jordánska, ztratila jsem veškerou víru. Nemluvila jsem s nikým, dokonce ani s vlastní rodinou. Od loňského léta se toho ale hodně změnilo a hodně jsem se s CARE naučila. Díky CARE dnes umím hrát na různé hudební nástroje, používat počítač, nedávno jsem dokonce pomáhala s přípravou divadelní hry.’ Program, kterého se Aya účastní, je součástí CARE programů psychosociální pomoci syrským uprchlíkům v Jordánsku.

Painting group 350‘Aya byla pasivní, ve společnosti druhých se izolovala, její pohled byl úplně nepřítomný,’ říká Mohammed al A’adam, zaměstnanec CARE, který se věnuje dětem v táboře Azraq. ‘První den, kdy k nám přišla, doprovázela ji její máma. Vylíčila mi, jak se z Ayi stala introvertní dívka.

Od chvíle, kdy se zapojila do našeho CARE kreativního programu, stala se z Ayi velmi společenská a tvůrčí dívka. Právě ona měla hodně nápadů pro naši divadelní hru. ‘

‘Moje rodina říká, že od doby, co chodím do kroužku CARE, jsem se velmi změnila,’ říká Aya. ‘Dnes se zase dokážu smát, vtipkovat, trávit čas s mými přáteli. To jsou všechno věci, které po našem nutném útěku z domova na jistý čas zmizely z mého života.’ Aya chce v budoucnu dělat to, co se nyní díky CARE učí: ‘Když se vrátím do Sýrie, chci být herečkou nebo moderátorkou v rádiu.’


Staňte se dárci pro důstojný život – podpořte, prosím, syrské uprchlíky v programech CARE on-line darem!

Zpátky k přehledu