15. června 2013

Niger: Jak přežila malá Firdaoussou

 

Firdaoussou je zachráněna. Foto: Ibrahim Niandou/CARE

 

Malá Firdaoussou bojovala o život a svůj boj vyhrála. V srpnu 2012, byla jen 15měsíční děťátko, tak vyhublé a oslabené podvýživou, že její matka si myslela, že umře.

“To, že je moje Firdaoussou naživu, je jako zázrak,” říká Adama Issaka s dcerkou na rukou. V současné době je holčička zdravá a už oslavila její druhé narozeniny.

Adama pochází z vesnice Bongoukoirey, kde CARE před několika lety zřídila a vyškolila skupinu žen. Ženy se například naučily, jak vybudovat sýpku, aby se zabránilo vyčerpání zásob, k čemuž dříve docházelo v období mezi březnem a zářím. Společně se také pustily do sázení zeleniny, aby tak obohatily jídelníček jejich dětí.

CARE proti podvýživě

“Náklady na zásahy v nouzi stojí o 70 až 80 procent více než programy na prevenci,” říká John Schoors, ředitel CARE Niger, o výhodách programů zaměřených na dlouhodobé strategie.

Od roku 2001 jsou v Nigeru vesničanům nabízené školení, aby se zabránilo podvýživě obyvatelstva, nebo napomohlo léčbě prvních příznaků.

Minulé léto, kdy více děti, tak jako Firdaoussou, onemocnělo a rapidně ztrácelo váhu, CARE vyškolila skupinu asi 20 žen z tohoto programu, které pak ukazovaly ostatním ženám ve vesnici jak se připravuje výživné jídlo pro děti.

“Byla jsem na každém setkání, a toto je důkaz,” říká Adama a hrdě ukazuje fotografům CARE svou dcerku. Firdaoussou, malá bojovnice, se směje a vesele jim mává.

Zpátky k přehledu