24. května 2015

Nepál po zemětřesení: Čím mám nakrmit své dítě?

Rita se právě chystala uvázat kozu, když se jí začala třást půda pod nohama. Zatímco ostatní lidé vybíhali z domů, snažila se Rita dostat dovnitř toho svého, kde spala její čtyřletá dcera a novorozený syn. Jenomže z domu byly trosky dřív, než se jí podařilo vynést své děti ven.
054 NPL 2015-PV-3522
Hned, jak zemětřesení ustalo, snažili se všichni, kdo nebyli zranění, Ritě pomoci její potomky zpod trosek vyprostit. Rita a její bratr odhazovali stranou kameny a kusy dřeva, pod nimiž byly děti uvězněné. Po celou dobu slyšela Rita nářek svého syna.

Mladšího syna se naštěstí podařilo včas najít, jen zázrakem vyvázl bez zranění. Dceru však zachránit nedokázali. Zahynula už během zřícení domu.


Nemocnice se zřítila – Nejsou léky

Rita (25) žije v odlehlé vesnici Boruwa v oblasti Sindhulpalchok. Prakticky celá vesnice byla během zemětřesení srovnána se zemí. Zemřelo přes 200 lidí. Podobně jako Rita truchlí i další obyvatelé nad členy rodiny, které ztratili. Lidé v Boruwě však drží při sobě. Dělí se o zbylé potraviny, oblečení a přístřeší.

Po zemětřesení jsou těhotné ženy a matky s novorozenci v zoufalé situaci. Momentálně přebývá Rita se synem a tchýní ve skleníku. Tak jako všechny ostatní domy v Boruwě byla zničena i zdejší nemocnice. Těhotné ženy a matky tak chybí tolik potřebná lékařská péče a pomoc při porodu.

058 NPL 2015-PV-3618V současnosti je v Boruwě na 50 těhotných žen, které potřebují lékařskou pomoc. Patří k nim i Mingwa (26). Mladé ženě i její rodině se naštěstí podařilo před zemětřesením uprchnout, ale z jejich doma zbyla jen hromada suti. A tak teď žijí ve stanu, který jen stěží odolává náporu dešťů.

Z porodu mám velký strach. Přišli jsme o všechno. Nemám pro dítě žádné oblečení a zásoby jídla nám brzy dojdou,’ říká Mingwa. „Dřív jsem chodila na kontroly na kliniku. Porodní sestra tu ještě pořád je, ale nejsou léky, protože všechno zůstalo pohřbeno pod troskami nemocnice.’

Mingwa už má jednou dvouleté dítě. Před zemětřesením ji obavy o budoucnost netrápily. „Měli jsme dům, měli jsme obilí. Teď nám nezbylo vůbec nic. Nevím, jak přežijeme,’ dodává Mingwa.

Podpora bezpečného porodu
CARE rozděluje mezí místní zdravotní sestřičky léky a pomůcky potřebné pro asistenci při porodu. Každá žena v Boruwě obdrží lékařskou podporu pro bezpečný porod a péči o novorozence. CARE doručila balíky pro nouzový porod i do vesnic poblíž epicentra zemětřesení v oblasti Gorkha. I v dalších, odhlehlých oblastech se tak matkám s dětmi a těhotným dostává pomoci.


Pomozte ženám v nouzi svým příspěvkem i vy!

  • 350 korun zajistí pitnou vodu jedné rodině po dobu 6 týdnů
  • 750 korun zajistí potravinové balíky pro jednu rodinu ve velmi odlehlých oblastech
  • 1000 korun pomůže poskytnout jedné rodině nouzové přístřeší a ochranu před monzunovými dešti


Děkujeme!

CARE Česká republika vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc obětem zemětřesení v Nepálu na účtu č. 243 308 210/0300 u ČSOB, se specifickým symbolem 0415.
Česká veřejnost může pomoci také zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS CARE na číslo 87 777. Cena jedné DMS je 30 Kč.

Zpátky k přehledu