27. června 2014

Nemáme co dát dětem jíst


Od Vanessy Mosengeové, CARE Kamerun

CAR Kamerun HttenVšude kolem jsou jen suché keře. Uprchlíci je tedy využili pro stavbu dočasných přístřeší. Ta jsou novým domovem pro tisíce z nich.
Přišli do Kette ve východním Kamerunu ze Středoafrické republiky. Mnoho rodin musí spát na zemi. Jámy, které zde lidé sami vykopali, slouží jako latríny.

Přestože dostatek jídla, vody a přístřeší považujeme za základní lidské potřeby a práva, pro uprchlíky je to nedosažitelným snem. V jejich tvářích člověk vidí jen smutek a nejistotu.
Děti nemají oblečení a dokonce ani boty. Trpí podvýživou a potřebují neodkladnou lékařskou péči.

Křik žen upoutal naši pozornost. V okrajové části tábora truchlí ženy se zahalenými tvářemi nad jejich mrtvými dětmi. Smutnou skutečností tábora je, že kojenecká úmrtnost je zde téměř samozřejmostí.

Na útěku v pokročilém stádiu těhotenství

CAR Kamerun DidjaDidja utekla ze Středoafrické republiky, když byla těhotná. ‘Cítila jsem, že děťátko se hlásí na svět, proto jsem se rozhodla utéct’, popisuje své rozhodnutí tato statečná žena. ‘Věděla jsem, že své dítě budu moci porodit jedině v bezpečí.’ Porod zvládla sama – bez lékařské pomoci. Pro svého novorozence však neměla žádné jídlo ani oblečení. Jakmile přišla Didja do Kette, dostala pro svého malého syna alespoň základní výbavu.
Jako každá matka se snaží své dítě kojit. Vzhledem k podvýživě ale její mléko k plnohodnotné výživě dítěte nestačí. ‘Není tu ani dostatek čisté vody, kterou bychom mohli dát našim dětem k pití.’

Na druhé straně tábora si 10ti letá Amina rychle uváže kolem hlavy šátek. ‘Teď jsem připravená,’ říká a pózuje fotografovi. Amina trpělivě čeká ve frontě na jídlo pro svou rodinu. Tým CARE distribuuje rýži, fazole, cukr, olej a sůl. Novým uprchlíkům navíc poskytuje i mýdlo, vědra, sklenice, hrnce a karimatky. Amina je jedním z 1640 uprchlíků, včetně 256 žen a 1182 dětí, které momentálně získávají podporu od CARE. Spolu se svým starším bratrem Salimem dostávají nové zásoby jídla.

CAR Kamerun CARE Staff HilfsgterAmina a Sali mají ještě další čtyři sourozence. Se svým otcem a nevlastní matkou, která nedávno porodila dvojčata, hledají útočiště v táboře. ‘Jeli jsme sem téměř měsíc. Putovali jsme přes lesy a téměř bez žádného jídla,’ říká 20ti letý Sali. Amina dodává: ‘Tady v Kette je to poprvé co jsme obdrželi nějakou pomoc. Jsme za to nesmírně vděční.’

Ženy a děti jsou krizí zasaženy nejvíce

Ještě před vypuknutím nejhorší krize v sousední Středoafrické republice uteklo do Kamerunu více než 80000 lidí. Několika málo šťastlivcům se podařilo uniknout se svými rodinami, jiní přišli do táborů sami. Často nevědí, kde hledat své blízké, a zda jsou vůbec ještě naživu. Zejména ženy a děti trpí podvýživou, průjmy a malárií.

CARE podporuje uprchlíky ve východním Kamerunu, a to zejména v Kette. Snaží se uspokojit alespoň ty nejnaléhavější potřeby uprchlíků. Kette je jeden z novějších táborů, ale každý den sem přichází stále větší počet nových uprchlíků. Dostupné zdroje pomoci se proto velmi rychle vyčerpávají.

Pomozte nám online dárcovstvím a podpořte práci CARE v Kamerunu!

Zpátky k přehledu