05. března 2015

Nejšťastnější žena na světě!

‘Neměla jsem nic. Nikdy nezapomenu na radost, co jsem získala ten den, kdy jsem se stala členkou skupiny solidarity. Ta skupina – nám ženám – dala tolik možností: být šťastnými ve svém životě a mít sny o lepší budoucnosti,’ říká Goretti, bývalá příjemkyně pomoci od CARE, která je dnes inspirativním vzorem pro další ženy.

BDI-2010-BM-600Seznamte se s Goretti: chudá žena z venkova v Burundi, která se proměnila v ekonomicky nezávislou ženu se sebedůvěrou.

Goretti žije s manželem a šesti dětmi ve vesnici Busiga, v Burundi. Měla velmi těžký život, ve kterém neměla žádné slovo – veškerá rozhodnutí za ni dělal její manžel. Večer, když přišel domů z práce ji také často bil. Jak říká Goretti, cítila se zbytečná a byla velmi smutná. Ztratila jakýkoliv důvod k úsměvu.

Goretti se však zapojila do programu podporovaného CARE, s názvem Umwizero (Naděje pro budoucnost), který jí a 20 dalším ženám umožnil spořit a půjčovat si navzájem peníze. To Goretti umožnilo začít podnikat na trhu, kde v pronajatém stánku prodává banány a arašídy.

Goretti našla vnitřní sílu vzít svůj život do vlastních rukou. Nejenže vyděláváním svých vlastních peněz získala ekonomickou nezávislost, ale prošla změnami ve všech oblastech života: zvýšilo se její sebevědomí a i postavení v rámci vlastní rodiny. Její manžel uviděl přínos, který Goretti přináší celé rodině, a začal se k ní chovat s větší úctou. Dává jí také větší svobodu v rozhodnutích, protože ji pokládá za rovnocenného partnera. Dnes Gorettin manžel neudělá nic, aniž by to s ní nejprve prodiskutoval.

Goretti se učí číst a psát, má znalosti a sebedůvěru k tomu, aby obhájila svá práva. Goretti se usmívá a říká: ‘Jsem nejšťastnější ženou na světě!’

Díky naší spolupráci s H&M Conscious Foundation, posílíme více než 100 000 žen, jako Goretti, po celém světě.

Zpátky k přehledu