23. října 2017

Návštěva v Bosně a Hercegovině: CARE školí muže

Programová manažerka CARE ČR Petra Antošová (na fotce vlevo) navštívila balkánskou pobočku CARE. „Potkala jsem se tu s dvojicí mladíků, kteří se díky našemu projektu na střední škole zapojili do klubu s trefným názvem „Buď muž!“ (Be a Man Club). To jim převrátilo život naruby,“ říká Petra.

„Místo toho, aby se poflakovali po ulicích, začali se angažovat. Stali se součástí skupiny vrstevníků, která se pravidelně schází, jednou ročně pořádá tábor, kterého se účastní necelá stovka mladých lidí. Společně plánují různé aktivity s cílem oživit veřejný prostor, otevírají témata související s kriminalitou a násilím mezi mladými lidmi a nabízejí jim alternativu trávení volného času. Dvacetiletý Amir, se kterým jsem v jedné sarajevské kavárně usrkávala tradiční bosenskou kávu, se mi svěřil, že díky klubu překonal deprese a našel smysl svého života. Dnes je jedním z nejaktivnějších mladých lídrů a vzorem pro mnoho kluků a holek. Jezdí po školách a pořádá workshopy, na kterých svým vrstevníkům vysvětluje, proč je důležité zapojovat se aktivně do dění ve společnosti, nebát se bořit stereotypy a angažovat se třeba v místní politice,“ dodává Petra.

CARE International in Balkan začala v balkánském regionu působit v devadesátých letech, kdy bývalou Jugoslávii sužovala série válečných konfliktů. Mezi nejvýraznější projekty zde patří Young Men Initiative, v rámci nějž CARE řeší tradiční nerovné postavení žen a mužů ve společnosti.

Vedle rovných příležitostí pro muže a ženy se CARE na Balkáně věnuje také zlepšování postavení romských žen a romských organizací. Přestože žije v Bosně a Hercegovině jen zhruba 80 000 Romů, kolem 40 % z nich nedokončilo základní školu. A co je ještě horší, mnoho zdejších Romů je zcela negramotných. Žijí v nedůstojných podmínkách, čelí diskriminaci a často i bezpráví.

Petra proto navštívila také organizaci Bolja Buducnost, v překladu Lepší budoucnost, jejíž ředitelka Indira Bajramovic je významnou romskou aktivistkou. „Díky jejímu nezdolnému úsilí a podpoře CARE nyní ženy, zástupkyně romské komunity, kandidují v rámci místních voleb a jsou zastoupeny v několika rozhodovacích orgánech, studují na univerzitách a realizují díky finančním příspěvkům drobné i větší iniciativy vedoucí ke zvelebení místa, kde žijí, či sloužící k prospěchu místní komunity,“ dodává Petra.

Zpátky k přehledu