25. června 2013

Mosambik: pitná voda a ochrana ekosystémů

 

Autor: Monika Lacknerová

 

Spolu s kolegyní Stephanie jdeme prašnou cestou napříč Mosambikem. Příroda je nádherná a neuvěřitelně bohatá. Podél cesty se objevují malé skupinky chatrčí.

CARE přišla s projektem přinášejícím pitnou vodu.

V obci Mukuvala nás písní vítá skupina žen. Když dozpívají, začínají nám vyprávět příběh jejich vesnice, jak získali přístup k čisté a pitné vodě. Dříve bývali jejich děti často velmi nemocné. Dnes nám všem děkují za to, že CARE přišla s řešením jednoho z jejich nejpalčivějšího problému, přesněji s projektem přinášejícím pitnou vodu.

Spolu navštěvujeme políčko, kde se tato skupina žen učí polnohospodářství. Tu se ženy prakticky učí o tom, jak zvýšit výnosy plodin, které pěstují. Nabyté vědomosti každá z nich využije na svém vlastním políčku.

Alima Cherevia má 39 let a je vedoucí skupiny žen s názvem ‘Wiwanana Watiana’, což znamená: ‘Porozumnění mezi ženami.’

Monika Lacknerová

Alima má devět dětí a je plná energie a vitality. Je pyšná na to, co se naučila a dosáhla, a především pak na zdroj dalšího přijmu obživy pro její rodinu, lepší úrodu.

Rovnost mezi muži a ženami

Důležitým aspektem projektu je rovnost mužů a žen. Ženy nám říkají, že na začátku neboli muži nadšení jejich účastí. Až když dostali novou pumpu na vodu a získali další příjmy prostřednictvím nových polnohospodářských metod, změnili jejich názor a začali jejich manželky podporovat.

 

Později sedíme s Alimou v její malé chatrči, kde jsou jen tří lůžka pro celou její jedenáctičlennou rodinu. Alima nám vypráví o tom, že se plánuje další setkání její skupiny, kde budou ženy hledat nové způsoby zlepšování jejich situace. Alima nám přitom nabízí kokosové ořechy a vynikající místní ovoce.

Chránit křehký ekosystém

Druhý projekt, který jsme navštívili, vznikl díky spolupráci mezi CARE a WWF (WorldWildlife) na souostroví ‘Primeiras Segundas’. Projekt tu pracuje na ochraně křehkého ekosystému v dlouhodobém hledisku.

Ochrana mangrovníků

John, pracovník z tohoto projektu, nám říká, že právě ochrana mangrovníků nestačí a je nevyhnutné zabezpečit, aby místní obyvatelstvo dokázalo přiměřeně uživit svoje rodiny.  Když lidé trpí hladem, vyskytne se veliké riziko, že začnou vysekávat mangrovníky a prodávat jejich dřevo. Proto je nesmírně důležité vzdělávat místní populaci ve školicích střediskách v terénu a dávat lidem informace o důležitosti porostu mangrovníků.

Souostroví ‘Primeiras Segundas’

 

Pro mě bylo úžasné setkávat se s kolegy přímo v terénu a sledovat jejich nadšení a odhodlání, stejně jako bylo skvělé poznat lidi, kteří mají prospěch z naší práce.

 

 

 

Všechny fotografie v textu jsou od zaměstnankyně CARE Moniky Lacknerové

Link na projekt , který vznikl díky spolupráci mezi CARE a WWF (WorldWildlife) na souostroví  :http://primeirasesegundas.net/

 

Zpátky k přehledu