29. října 2008

Meg Ryanová navštívila projekty CARE v Indii

Leelaben pracuje v solné poušti
Leelabeně je 35 roků. Osm měsíců v roce pracuje v solné poušti. Když nastane monzunový déšť, odebere se spolu s manželem a šesti dětmi do rodné obce. Přesně jako hodinky se pak vrací s desetitisíci dalších dělníků dobývat sůl. Meg a já jsme zašly na návštěvu k Leelaben a její rodině do jejich opravdu mrňavé chýšky. Následovalo vyprávění o těžkých pracovních podmínkách.

‘Naše kůže je rozežrána od soli.’
V rozlehlé, 3.000 km2 veliké solné poušti pracují muži, ženy i děti. Celá rodina patřící k Leelaben vydělá za den 80 euro-centů. ‘Kopáme asi tak 20 metrů hlubokou díru, dokud nenarazíme na solanku. Prvních osm metrů hrabeme ručně. Sůl rozdírá ruce do živého masa. Pak přijde osm až deset hodin denní práce ve žhnoucím slunci uprostřed solné pánve, s bosýma nohama, rozumí se. Vysoké boty si před příchodem CARE nemohl dovolit nikdo. Těžké kožní vyrážky má tady skoro každý.

CARE: Cisterny přivážejí do pouště vodu
Z projektu CARE profitují v Gujaratu zhruba 3,8 milionů lidí, především ženy a dívky, které jinak chudoba vytlačuje ještě více na okraj. Leelaben vypráví Meg Ryanové, že dříve musela chodit pro čistou vodu 15 kilometrů daleko. CARE se u vlády zasadila o dovoz vody v cisternách poblíž těžebního území.

Meg Ryanová na návštěvě školy CARE
CARE se postarala také o to, aby sem dvakrát týdně zajela mobilní zdravotní služba. Meg Ryanovou zajímá během návštěvy zejména vzdělávání dívek. Malý školní prostor, do kterého vstupujeme, je vyhrabán do písku metr pod úrovní země, aby děti neseděly ve zničujícím vedru. Meg má radost z toho, že polovina z dětí jsou děvčata a láskyplně je pozoruje při vyučování.

Hansaben předává vlastnoručně utkanou tašku
Na závěr se Meg Ryanová baví s šestnáctiletou Hansaben, která jí vypráví o zdravovědě na učebním plánu. Hansaben získala ve škole také mnoho cenných informací o svých právech. Na samém konci rozhovoru podává Hansaben Meg Ryanové malou taštičku, kterou sama utkala. ‘Snažím se tady naučit co nejvíce věcí,’ říká Hansaben, ‘Jednoho dne chci ze solné pouště pryč a všechno, co se teď od CARE naučím, mi při tom pomůže.“

O několik týdnů později podává Meg Ryanová zprávu o své cestě do Indie v ‘Oprah Winfrey Show’.

Zpátky k přehledu