22. listopadu 2016

Lidské životy nejsou vyjednávací trumfy – CARE vyzývá k příměří v Sýrii

Od července 2016 se východní Aleppo nachází v obležení, s přerušovaným přístupem k pomoci. V září byla oblast zcela odříznuta od zbytku světa. Je zde uvězněno minimálně 250 000 lidí. Přístup humanitární pomoci je znemožněn, přitom v těsné blízkosti zuří boje.

A child's doll found in the remains of a destroyed home in eastern Aleppo. Fully besieged since September 2016, eastern Aleppo's 250,000 civilians have faced frequent, almost continual, bombardment by Syrian and Russian military - often targeting health facilities and medical personnel. The most recent offensive destroyed all remaining hospitals. Until October, when supplies ran out, CARE supported a community kitchen. Today there is little food available in the city, but rice, groats, and lentils.

Probíhající útoky ve východním Aleppu cílí na civilní infrastrukturu, v důsledku toho jsou nyní všechny zdejší nemocnice nefunkční. Útoky zasáhly také školy, silnice, obchody a další životně důležitou infrastrukturu. „Bojíme se, že je to poslední den našeho života. Nad hlavou nám létají vrtulníky, stíhačky, letecké pumy,” popisuje situaci v Aleppu partner CARE Ahmed. „K jídlu je jen rýže, kroupy a čočka. Zeleninu jsem už dlouho nikde neviděl – jen petržel a mátu. Včera jsem jedl trochu tahini s olejem – nic víc jsem neměl,” říká Ahmed.

Světová zdravotnická organizace (WHO) zaznamenala 126 útoků na nemocnice v celé Sýrii, a to jen v roce 2016. WHO upozorňuje, že útoků přibývá jak v četnosti, tak rozsahu. Tato zpráva byla vydána ještě předtím, než bylo zasaženo i posledních pět nemocnic v Aleppu.

CARE odsuzuje útoky na civilisty a na civilní infrastrukturu v Sýrii. Vyzývá všechny strany, aby zastavily veškeré útoky na civilisty a umožnili volný přístup humanitární pomoci – nejen v Aleppu, ale celé Sýrii. Lidské životy nesmějí být používány jako vyjednávací trumfy. Lidé v Sýrii jsou nuceni volit mezi bombardováním, vyhladověním k smrti, nebo útěkem ze svých domovů do neznáma.

CARE souhlasí s minimálním 48hodinovým příměřím, které dříve navrhla OSN. Civilisté nyní naléhavě potřebují humanitární pomoc, její dodávka musí být umožněna. Ale každé příměří je jen začátek. Rodiny nesmějí být nuceny volit mezi útěkem ze svých domovů a bombardováním.

Jak pomáhá CARE v Aleppu:

  • Během obléhání dodala CARE skrze partnera komunitní kuchyni s pohotovostními zásobami potravin a plynu na vaření, distribuovala teplá jídla pro až 2700 rodin (tedy přes 16 000 lidí). (Tyto zásoby došly v říjnu).
  • CARE podpořila distribuci pomoci při mimořádných událostech, včetně přikrývek, kuchyňského vybavení, solárních lamp, rohoží, kanystrů, plen a jiných hygienických potřeb pro více než 2300 vysídlených rodin na venkově na západě Aleppa (mimo oblast obležení). Tento tábor byl nedávno zničen během náletů.
  • Vysídleným rodinám ve venkovských oblastech Aleppa jsme poskytli balíky CARE s potravinami a hygienickými potřebami.
  • Celkově CARE v Sýrii doposud pomohla 1,6 milionu lidí.

Zpátky k přehledu