19. května 2013

Lepší ochrana dělníků textilního průmyslu

Pracovníci v textilní továrně. Foto: Thomas Haunschmid/CARE 

2500 lidí bylo zraněno a více než 1100 zabito 24. dubna při zřícení osmipatrové budovy Rana Plaza v Savar, předměstí bangladéšského hlavního města Dháky. Kromě bank a obchodů, se v budově nacházelo i pět textilních továren. V troskách stále zůstávají stovky pohřešovaných. Pracovníci v textilní továrně.

CARE podporuje pracovníky textilního průmyslu

CARE pomáhá v Bangladéši projektem SEEMA (Solidarita a posílení prostřednictvím vzdělávání, motivace a informovanosti). Ve spolupráci s místními partnery CARE podporuje 1500 dělníků z Dháky. Během školení a kurzů se učí, jak prolomit začarovaný kruh chudoby a diskriminace.

CARE působí v Bangladéši, kde pracuje na zlepšování pracovních a životních podmínek žen. Cílem CARE je hlavně vytvořit větší sociální povědomí o právech žen.

Vzdělávání o právech žen

Podle studie pracovníků CARE většina dělníků textilního průmyslu žije ve chudinských čtvrtích. Střechy mnoha domů netěsní, a když prší, do místností protéká voda. Navíc téměř třetina žen musí chodit denně pro vodu. Většina zaměstnanců v textilním průmyslu jsou mladí lidé. Až čtvrtina je mladší 18 let.

Mnoho žen během CARE projektu SEEMA získává poprvé přístup ke vzdělání. 60 solidárních skupin se týdně setkává a ženy se tam učí číst, psát a počítat. Rozvíjejí také komunikaci a vyjednávací schopnosti, a diskutuji o právech žen a právech zaměstnanců. 

CARE skupina žen během školení. Foto: Miguel Dieterich

Příkladem praktického využití školení CARE je například případ, kdy jsou dělníci schopni doložit jejich pracovní dobu a na jejím základě žádat o správný výpočet výplaty. Pracovníci textilního průmyslu se v Bangladéši velmi často stávají oběťmi neoprávněného propouštění a diskriminace. Navíc, velmi často se jim vyplácí pouze polovina minimální mzdy. Jen málo žen ví jak využívat možnost placené pracovní neschopnosti, a dvě třetiny zaměstnanců v textilním průmyslu nikdy neslyšeli o odborech.

Projekt CARE také upozorňuje na problematickou situaci žen příslušné orgány a průmyslové společnosti.

 

Zpátky k přehledu