04. května 2014

Jordánsko: Vítejte v Azraq!

 

Od Martena Myliusa, CARE projektového manažera v Azraq

Marten2Vítejte v Azraq, v největším uprchlickém táboře v Jordánsku. Azraq je postaven pro 51.000 uprchlíků, ale jeho kapacita může být rozšířena, tak aby mohl přijmout až pro 130,000 lidí.
Leží uprostřed bezútěšné pouště, v oblasti bez téměř žádné vegetace. Celá oblast je ohraničena kovovým plotem a ostnatým drátem. Kam až oko dohlédne, jsou v řadách po 12-ti až 16-ti postavené za sebou jdoucí chatrče z vlnitého plechu.
Ve čtyřech takovýmto způsobem vytvořených vesnicích může žít 10.000 až 15.000 lidí.

Uprchlíkům jsou k dispozici fotbalové a volejbalové hřiště, vodní hydranty, stejně jako toalety pro osoby se zdravotním postižením. Jsou zde také postaveny zdravotní střediska, kliniky, školy, supermarkety, nákupní centra a policejní stanice. V každé vesnici je i CARE společenské centrum.

JOR Azraq Baby refugeePo několik dní byl tábor ještě městem duchů, ale po tom co byl 30. dubna slavnostně otevřen, do něj přišli první uprchlíci. Samozřejmě, že otevření uprchlického tábora není důvod k oslavě, ale po více než roce plánování a výstavby, je komplexně navržený tábor Azraq konečně dokončen.
Před příchodem prvních uprchlíků zde bylo podivné ticho, sotva jsem si uměl představit, co přijde. Nyní příchozí rodiny dostávají základní vybavení s matrací, přikrývkami, solárními lampami, vědry a kuchyňským vybavením.

Prosím pomozte TEĎ !

Lidé prchající ze Sýrie, jsou tak rozmanití jako společnost v mém rodném Německu: jsou zde lékaři, učitelé, řemeslníci, grafičtí designéři, počítačoví programátoři, ženy v domácnosti, manažeři bank, či hudebníci. Museli utéct před násilím ve své vlasti, nyní je jejich majetkem a domovem devět metrů čtverečních uprostřed pouště.

JOR Azraq friendly spaceV komunitních centrech vedených organizací CARE, informují vyškolení poradci uprchlíky se zvláštními potřebami o tom, kde mohou získat pomoc. Samotné centra lze také využít pro společenské akce, terapeutické podpůrné skupiny, semináře, modlitby, školení a šíření důležitých informací.

Co mohou lidé v Azraq dělat?

Přestože je v táboře prostor pro návštěvy ‘meet and greed‘, tábor znamená zejména ochranu pro uprchlíky, kteří jeho prostory nemohou opustit. Hraniční plot stejně jako tábor samotný neustále hlídá armáda a soukromé bezpečnostní služby. Pokud existuje něco aspoň částečně pozitivního ve tvářích rodin přicházejících do tábora, je to asi právě úleva a pocit, že mezinárodní společenství zajišťuje jejich ochranu. Lidé nevědí, jak dlouho v táboře zůstanou – s ohledem na ostatní jordánské uprchlické tábory a neúspěšné syrské jednání v Ženevě, možná i desetiletí. Pro děti jsou tu hřiště a školy, ale co dospělí?

Azraq Opening web-0427V zájmu zachování chodu nemocnic, škol, supermarketů a sociálních zařízení, je potřeba pracovní síly. Je však více než jasné, že i 10,000 obyvatel nedalekého jordánského města potřebuje práci. Každá práce a možnost příjmu pro syrského uprchlíka znamená ztrátu práce a příjmů pro Jordánce, což také může vést ke konfliktům. Toto je jeden z problémů, který musí Agentura OSN pro uprchlíky a organizace pracující v Azraq bezpodmínečně a co nejefektivněji řešit.

Jaké by bylo nejlepší řešení ?

Když stojíte v Azraq a kolem sebe nevidíte nic jen řady z velké části stále ještě prázdných chatrčí, na rozum vám přijde myšlenka: Toto nemůže být nejlepším řešením pro uprchlíky. Ne, jistě ne. Ale co je alternativou? Vybudováním Azraq se trochu ulevilo táboru Za’atari i jordánské vládě. Poté, co země přijala mnoho palestinských uprchlíků a Iráčanů, a s ohledem na to, že mnozí Jordánci sami žijí v kritických podmínkách, je těžké očekávat, že Jordánsko bude moci nechat své hranice otevřené i nadále. Pravdou je, že navzdory všemu, jsou obrovské uprchlické tábory jako Azraq stále nejlepší z nevhodných alternativ, jakýmsi nejmenším zlem. Jde jen o dočasné řešení, ale pokud se Syřané budou moci konečně vrátit do své vlasti Sýrie, třeba zabezpečit aspoň jejich minimální ochranu a důstojnost.

Dr.In Andrea Wagner-HagerDr. Andrea Wagner – Hagerová, viceprezidentka CARE Česká republika, k otevření nového uprchlického tábora v Jordánsku :

‘Skutečnost, že bylo nutné otevřít další uprchlické tábory, ukazuje strašné důsledky probíhajících třech letech konfliktu v Sýrii. Miliony lidí jsou na útěku, nemají téměř co jíst, musí čelit akutnímu nedostatku jakéhokoliv bydlení, téměř neexistující zdravotní péči pro jejich děti, či nemožnosti posílat je každý den do školy.’

  

Zpátky k přehledu