28. listopadu 2013

Jmenuji se zajíc

Organizace CARE Česká republika obdržela s pomocí CARE Německa finanční příspěvek ve výši 7 milionů Kč k podpoře rodin postižených letošními červnovými záplavami v České republice. Významná částka byla získána z charitativní sbírky uspořádané spolkem německých humanitárních a rozvojových organizací Aktion Deutschland Hilft určeným pro pomoc domácnostem postiženým záplavami v Německu a okolích zemích. Spolupracovníci CARE Česká republika a CARE Německa měli minulý měsíc možnost spolu s terénním pracovníkem naší české partnerské organizace Člověk v tísni navštívit několik postižených domácností, jimž CARE Česká republika pomohla finanční podporou k opravě poškozených domů a jejich vybavení.

Níže se dočtete o naší návštěvě u paní Nevečeřalové v Bezinkách na severu Prahy. Její domácnost je jedna z těch, jež CARE po záplavách podpořila finančním příspěvkem.

 
Petra Antošová a paní Nevečeřalová před domem. (Foto: CARE/Petra Löwenstein-Diouf)

 

Dům paní Nevečeřalové stojí na konci malé vesničky na velmi hezkém místě, které skýtá výhled na několik set metrů vzdálené stromořadí u řeky. Několik lidí se zde prochází nebo venčí své psy. Na cestě k domu si všímáme, že tu není tráva ani záhonky se zeleninou, ploty a zdi jsou nově postavené, v rohu stojí míchačka na beton, špinavá jízdní kola jsou opřená o plot, čisté prádlo se suší ve větru. Za vraty hlídá velký ovčácký pes, který již dávno ohlásil naši návštěvu.

 

Po povodních: Zničený nábytek, několik fotografií a malá kytice

Paní Nevečeřalová otevírá dveře a směje se, s tak velkou návštěvou nepočítala. Zve nás dále, vystupujeme po několika schodech, nejprve projdeme kuchyní, poté jídelnou přes obývací pokoj až do pokoje jejího bratrance, který má z naší návštěvy velkou radost. Leží ve speciálním lůžku, neboť je příčně ochrnutý. Má jen svou sestřenici, která se o něj stará. Ta nám působivě vypráví, co se v červnu tohoto roku stalo. Velmi deštivé jaro a následné silné srážky způsobily, že hladiny řek Vltavy a Labe začaly nezadržitelně stoupat. V Čechách byl vyhlášen stav nouze. Více než 20.000 lidí bylo evakuováno. A nyní nám je jasné, co poloha na kraji vesnice s výhledem na řeku v takovém případě znamená. Její dům je první, který zaplaví voda a poslední, který voda opět opustí. Po tuto dobu byl bratranec paní Nevečeřalové umístěn na klinice. Po třech měsících se opět vrátil domů, peníze na pobyt došly. Jeho dobré původní lůžko a respirátor jsou zničené, nábytek nepoužitelný. Můj pohled směřuje na poněkud nabobtnalou obývací stěnu, jejíž spodní část vypadá o něco světlejší než horní. Stojí zde několik fotografií a také malá kytice jako jediná viditelná ozdoba v celém domě. Paní Nevečeřalová nám vypráví, že po povodních přišli dva dobrovolníci a několik lidí z vesnice, aby uklidili a pomohli. Říká těmto lidem „dobří piráti’, protože jí přinesli novou naději.

Povodeň byla ohlašována do výše půl metru; že poté dosáhne až dvou metrů, s tím nikdo nepočítal. Vracíme se zpět do obývacího pokoje, ve kterém se nachází skříň, gauč a matrace. Na stěně jsou znatelné mapy a ze stropu odprýskává barva. Špatně provedená betonová podlaha je zde, stejně jako i v celém domě, zakryta fólií. Třiačtyřicetiletá paní Nevečeřalová se zase směje a vypráví: „Před evakuací jsem všechny důležité věci zabalila do igelitových pytlů. Poté přišel můj bratr a odnesl tyto věci do auta. Ale myslel si, že v plastových pytlích je odpad, proto vše vyhodil. Dokumenty, fotografie, vzpomínky… – jeli jsme potom zase rovnou na skládku a hledali, ale bohužel bezvýsledně.

Vše, co zůstalo, je jen několik fotografií. Při návstĕvĕ u rodiny Kozlové v Lounkách na severu Prahy. Jedna s navštívených rodin postiženými letošními červnovými záplavami. (Foto: CARE/Petra Löwenstein-Diouf)

 

CARE poskytuje finanční podporu

Zatím co náš kolega Jan vyndává své papíry, vidím, že pod všemi dveřmi zůstala mezera cca 2 cm. Paní Nevečeřalová sleduje můj pohled a vysvětluje, že státní pomoc na topení k ní nedorazí, ale oni jsou zde díky hnědému uhlí již připraveni na zimu. Jan Kovalík je jedním z 18 pracovníků, kteří se v místě starají o postižené povodněmi. Možné úlevy byly vysvětlovány ještě během povodní přímo při návštěvách. Jan je vyškolený finanční poradce, který se všemi svými „zákazníky’ analyzoval jejich speciální situaci. To ho baví, je ve svém oboru. Dnes dostane paní Nevečeřalová šek na 40.000 Kč, jako druhou a poslední pomoc od Člověka v tísni, resp. CARE. Prostřednictvím pomoci v nouzi již jednu podporu obdržela. Peníze však již byly vynaloženy, bylo nutné uhradit opravy a nové lékařské přístroje pro jejího bratrance. Jan jí vypráví o dalších možnostech pomoci. Pojištění domácnosti paní Nevečeřalová nemá, vysokou pojistku by si tak jako tak nemohla dovolit. Proto říká, že její dům zůstane i nadále sparťansky zařízený. Dnešní pomoc bude použita na novou matraci, aby její bratranec mohl správně ležet. Nové lůžko není ani zdaleka tak dobré, jako to staré, má být obstaráno jako další v pořadí.

 

Žena, která se nikdy nevzdá

Paní Nevečeřalová nám chce ukázat, co po povodních sama opět vybudovala. Přes dvůr jde k vedlejší hospodářské budově. S kejháním nám uvolňuje cestu pár hus, paní domu se opět směje a říká jim jmény: „Profesor’ a „Trubač’. Vypráví, že sem o povodních přijížděla každý den na loďce, aby nakrmila slepice, husy a kočky, které se ukryly na půdu stodoly do bezpečí. Ona sama žila během povodní společně se svým synem a ovčáckým psem tři dny v autě. Kromě nich byli u auta ve dvou přívěsných vozících ještě její králíci. Rychle vše počítám – vše zaplněno, je tu 25 zvířat. Boxy jsou nově postaveny, kromě toho je i vlastní budova místy opravena. Paní Nevečeřalová září a říká, že miluje všechna zvířata a nabídne jim ráda útočiště, pokud může. Jedna kočka vstává a opouští svůj košík, díky čemuž vidíme jen několik dní stará koťata. Ptá se nás, jestli některé nechceme. Na rozloučenou se opět usměje, podívá se na mne zkoumavě a říká: „Zajíc’. Mé průvodkyně překládají do němčiny „Hase’.

Autor: Silvius Breitenfeld/CARE Německo-Lucembursko

 

{myFlickr}feed=photoset,photoset_id=72157638143657826,displaymode=gallery{/myFlickr}

Zpátky k přehledu