25. února 2008

Jižní Asie: Život po povodni

Nejhorší záplavy za posledních deset let
Následky ničivých monzunů v jižní Asii jsou dramatické. Jen v Indii je postiženo přes 58 milionů lidí. Téměř dva miliony domů a 6,4 milionů hektarů země bylo zničeno. Kompletně pod vodou se ocitla také vesnice v západním Bengálsku, kde žije Shikha. Obyvatelé zůstali odkázáni sami na sebe, dlouho se k nim nemohl zvenčí nikdo dostat.  ‘Posbírali jsme vše, co se dalo upotřebit k jídlu, a založili jsme společnou kuchyni,’ říká Shikha. Nicméně při záplavách uhynula skoro všechna zvířata.

Voda opadla, následky přetrvávají
‘Vlhkost prosakuje celým domem, je tu mokro a chladno,’ ukazuje nám Shikha. Následky povodní ji těžce vyčerpávají, její miminko je podvyživené, nespí, starší dcera a domácnost vyžadují veškerou její energii. Navíc v domě našli přechodné útočiště i příbuzní, jimž přívaly vod spláchly jejich domy. Matky jako Shikha potřebují nutně výživnou stravu, aby se zvládly  postarat o děti. Organizace CARE rychle pomohla 90 tisícům lidí, kterým zajistila potravu.

Nouze o pitnou vodu
Největší problém představuje pitná voda. Zásobování vodou bylo přerušeno, pole stojí stále ještě pod vodou. Mnoho dětí již onemocnělo průjmem, který bez lékařské péče může skončit i smrtí.  I Shikhino miminko potřebuje lékařské ošetření. Jenže silnice a cesty byly zničeny povodní. ‘Nedostanu se do města, abych dítě nechala očkovat.’ A tak CARE vysílá mobilní kliniky k rodinám dočasně odříznutým od světa.

Pomoc CARE má dlouhodobý účinek
CARE reagovala na katastrofu v jižní Asii okamžitě. Postiženým rodinám byly přiděleny potraviny, pitná voda, balíčky základní hygieny, léky a stany.  V současné chvíli se do popředí zájmu dostala obnova zničené infrastruktury. CARE vyvinula speciální program ‘Food for Work’, který umožní i Shikhině rodině postavit se zase na vlastní nohy.

Zpátky k přehledu