22. srpna 2018

Irák: Cestovní deník z Mosulu

CARE Česká republika díky českým dárcům pomáhá v severním Iráku obyvatelům těžce postiženým dlouholetou válkou s Islámským státem. Do oblasti západního Mosulu jsem se vydal na krátkou návštěvu v létě 2018. Zjišťoval jsem, jaké nejnaléhavější potřeby tu rodiny po návratu z uprchlických táborů do svých domů v Mosulu mají.

V uprchlickém táboře pro ty, kdo před brutalitou Islámského státu utekli z Mosulu, žijí tisíce obyvatel na velmi malém prostoru. Lidem na útěku tu CARE poskytuje pitnou vodu, hygienické prostředky a pomáhá jim zajišťovat čistotu v táboře. Udržuje také funkční kanalizační systém a likviduje odpadky. V přelidněném táboře je to velmi obtížné. V táboře jsem mluvil se ženami z náboženské komunity Jezídů, které ze strany Islámského státu zažily nepředstavitelné násilí.

Paní Amina s dětmi žije v malém provizorním stanu. Je vděčná za prací prášek a mýdlo, které od CARE dostala. To jí stačí, aby dokázala udržet děti čisté a zdravé. Řekla mi, že ze všeho nejvíce se touží vrátit domů a žít jako dříve, před válkou. Její dům ale už v Mosulu nestojí.

Ve městě Mosul jsem viděl nepředstavitelnou zkázu – celé čtvrti podlehly bombardování. Pod sutinami jsou i po několika měsících pohřbená tlející těla, která nemá kdo vysvobodit z trosek. Centrum je v troskách, plné vraků ohořelých aut. Ale současně jsem si v ulicích všímal i mnoha lidí, kteří začali s obnovou. Nevzdali se a dávají energii a naději i dalším lidem, kteří postupně město znovu zabydlují.

Velkou radost jsem měl z fungujících zdravotnických středisek, která se podařilo vybavit z darů českých dárců. Před válkou tu bylo šest velkých dobře vybavených nemocnic s péčí na vysoké úrovni. Dnes jsou kromě jedné zcela zničené. Lidé proto musí využívat hlavně několik menších středisek, která poskytují základní péči. Díky darům z České republiky je v jednom ze středisek ultrazvuk pro vyšetření těhotných. Šokovalo mě, že kritické hygienické podmínky a pozůstatky nebezpečných látek z chemických zbraní použitých Islámským státem za války způsobily zvýšený počet dětí s vrozenými vadami.

Lepší diagnostika před porodem i péče o nemocná miminka po porodu je tu proto zásadní. Lékařům usnadňují práci i další nové přístroje a zdravotnické vybavení. CARE do zdravotnických zařízení dodala také potřebné léky. „Tyhle přístroje jsou úžasné a potřebné, ale stavíme to tady od nuly,“ řekla mi lékařka Zane Jasmin a vzpomínala na nedávnou okupaci: „Život pod Islámským státem se nedá popsat. Uprchnout jsme nemohli, nenechali nás. Zabili každého, kdo se o to pokusil. Byla to jatka. Vraždili i děti.“

S Karwanem Saifadinem, lékařem a kolegou z irácké pobočky CARE, jsem mluvil o naléhavých potřebách lidí, kteří se vrací po válce do Mosulu. Potvrdil mi, že jakákoli pomoc jim dává ohromnou naději a sílu vyrovnat se se zkázou a začít znovu od nuly.

„Spousta lidí přišla úplně o všechno, včetně střechy nad hlavou,“ řekl mi doktor Karwan. „Přicházejí a vidí totální zkázu. Mnohokrát jsem viděl, že se pak raději vrátí do uprchlických táborů. I když se snaží znovu postavit zničený dům, nemají žádné prostředky ani výdělky.“

Naše pomoc je pro lidi v Mosulu klíčová, aby se znovu dokázali postavit na nohy. Jejich jménem doktor Karwan posílá srdečné pozdravy a díky všem dárcům do České republiky

Přes 3 miliony Iráčanů se už po skončení bojů vrátily do svých domovů, 2,5 milionu jich ale zůstává v uprchlických táborech na území Iráku. CARE s podporou českých dárců dosud pomohla 270 000 z nich začít po válce nový život.

Děkujeme, že pomáháte s námi!

Projekt byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci humanitární pomoci poskytované do zahraničí.

Zpátky k přehledu