13. ledna 2016

Hydrometeorologický jev El Niño: Miliony lidí hladoví

Přes 22 milionů lidí v oblasti Afrického rohu by mohl v roce 2016 vzhledem k hydrometeorologickému jevu El Niño ohrozit hlad, varuje mezinárodní organizace CARE, která se zabývá humanitární pomocí a rozvojovou spoluprací.
SOM 2015 JM 81Podle Organizace spojených národů již nyní v regionu trpí nedostatkem potravin na 18,5 milionu lidí. CARE apeluje na to, aby byly vyčleněny rychlé a dostatečné zdroje, které umožní preventivní opatření, jež je možné účinně realizovat již nyní.

V Somálsku se rapidně zvýšil počet podvyživených dětí. „Matky uvádějí, že mnohé z ovcí a koz, které chovají, pomřelo hladem a žízní. Proto místní děti postrádají mléko a jsou oslabené,’ říká Jan Kejzlar z české pobočky CARE. „Období dešťů loni téměř vůbec nepřišlo, a o jídlo je proto v Somálsku nouze.’

el nino poustV Somálsku, kde již mnoho let přetrvává nejistota a hlad, byl více než milion lidí nucen opustit vlastní zemi. Desítky tisíc dalších, kteří v současné době prchají před účinky El Niña, se do přeplněných uprchlických táborů a pod nouzová přístřeší jen stěží směstnají.

Také v Etiopii, kde v současné době panují nejsilnější sucha za posledních 30 let, potřebuje přes 10 milionů lidí potravinovou pomoc.

„V oblastech postižených suchem jsou zásoby jednotlivých rodin již téměř vyčerpány, vody a jídla je málo,’ říká Garth Van’t Hul z etiopské pobočky CARE. „Během posledního velkého El Niña v roce 2002 přišla potravinová pomoc příliš pozdě a mnoho lidí postihla podvýživa.’

SOM 2015 JM 83Podle nedávných odhadů by mohly účinky El Niña letos mírně oslabovat. Pro regiony v oblasti Afrického rohu, které jsou účinky jevu již nyní silně postiženy, to však je poněkud chabá útěcha.
V roce 2015 byly podle OSN potřebné finanční prostředky na včasné předcházení katastrofám a akutní pomoc při mimořádných událostech poskytovány pouze ze 49 procent. CARE distribuuje jídlo v Etiopii více než 360 000 lidí, podporuje přes 100 000 podvýživou postižených dětí a matek, a více než 40 000 lidí umožňuje přístup k čisté pitné vodě.

V Etiopii, Somálsku a Keni CARE pomáhá komunitám vybudovat rezervy a připravit se na sucho, distribuuje například semena plodin odolných vůči suchu či zakládá malé spořicí skupiny.

Zpátky k přehledu