20. května 2017

Gruzie očima ředitele česká CARE

Jan Koubek Kejzlar navštívil v květnu 2017 Gruzii, kde CARE spolu s Českou rozvojovou agenturou zprostředkovává zaměstnání hendikepovaným ženám. Která setkání ho nejvíce zaujala?

Rád jsem se setkal s inspirativní dámou, paní Shorenou, která založila šicí dílnu a v ní pracovní místa pro hendikepované ženy v Gruzii. Dnes ji úspěšně vede a zakázky jí chodí z místní nemocnice, školy, ale i od jednotlivých zákazníků. „Nevzdávat úsilí a ukázat lidem kolem, že dokážeme uskutečnit naše cíle, projekty a sny,“ vzkazuje paní Shorena ženám, jak začít úspěšně podnikat – nejen v Gruzii.

Výhodu dílny, kde se ženy potkávají při práci, shrnuje Shorena následovně: „Setkávání s lidmi je důležité. Nebojme se ukázat, nebojte se žít i s hendikepem!“ Její dílnu CARE podpořila nákupem šicích strojů. Pořízeny mohly být díky podpoře českých dárců a České rozvojové agentury. Jim všem Shorena se svými zaměstnankyněmi posílá velký dík.

„V úspěchu našeho podnikání nám pomohl seminář CARE, jak správně sepsat podnikatelský plán. Nejdůležitější pro nás samozřejmě byl nákup zařízení pro sušičku z grantu české rozvojové spolupráce,“ hodnotí pan Tato předpoklady pro úspěch své firmy, která zaměstnává ženy s postižením z obce Senaki a okolí. Žen, které musejí dojíždět do práce z větší dálky, si majitelé cení natolik, že se rozhodli jim hradit dopravu. Druhý z majitelů Giorgi k tomu dodává: „Nevěděli jsme nic o společenské odpovědnosti nebo sociálních právech. Projekt ale zvýšil naše povědomí a my jsme začali pro ženy konečně něco dělat.“

„V okolí nejsou pracovní příležitosti. Moc mi pomohlo, že jsem získala zaměstnání a obživu. Navíc jsou velmi nápomocní i majitelé sušičky a toho si cením,“ připojuje s vděkem a optimismem ve tváři paní Aza, žena s postižením, která byla donucena za smutných okolností uprchnout z Abcházie. Její rodina našla v Gruzii nový domov, důležitý nejen pro její čtyři vnoučata, o kterých mi vyprávěla.

Zpátky k přehledu